zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

 Jak starzenie cygar wpływa na ich smak
02 lip

Jak starzenie cygar wpływa na ich smak

user icon Szymon Kwiatkowski

Starzenie cygar to temat rozbudzający dyskusję wśród miłośników cygar. Z poprzednich artykułów wiecie już jak przechowywać cygara. A niejako zwieńczeniem przechowywania cygar jest właśnie ich starzenie. Dziś odpowiemy na pytania jakie zalety niesie ze sobą starzenie cygar oraz jak długo można przechowywać cygara w humidorze, aby wydobyć z nich to co najlepsze.

Jak starzenie cygar wpływa na ich smak

Cygara, które trafiają w nasze ręce to wieloletni efekt pracy wielu osób. Tytoń, który trafia na stół trocedores został już odpowiednio odleżakowany. Ale czy to oznacza, że nie powinniśmy leżakować cygar? Wręcz przeciwnie. Starzenie tytoniu na etapie produkcji ma na celu utratę nikotyny oraz zmniejszenie zawartości garbników i amoniaku. Długoterminowe przechowywanie cygar w odpowiednich warunkach działa tylko na ich korzyść. Młode cygara będą prezentować ostrzejszy, bardziej intensywny smak, niekiedy możemy spotkać również posmak amoniaku. Z biegiem czasu aromaty cygara stają się bardziej wyraziste, łatwiejsze do rozpoznania. Charakterystyczna goryczka zostaje wyparta a w jej miejsce pojawia się delikatny, harmonijny smak. Wraz z upływem czasu cygara tracą niepożądaną gorzkość i zmniejsza się jego moc. Wśród cygar kubańskich znajdziemy takie, które przed udostępnieniem do sprzedaży zostały odpowiednio wysezonowane. Dobrym przykładem są cygara z Limitowanych Edycji, których tytoń przed zwinięciem, leżakowany jest minimum 2 lata.

Jak rozpoznać leżakowane cygara

Wielu miłośników cygar kupuje cygara z intencją szybkiego ich wypalenia. Co nie musi oznaczać, że za każdym razem kupujemy świeże cygara. Osoby pracujące w sklepach specjalistycznych powinny wiedzieć, które paczki kryją odpowiednio wysezonowane cygara. Jak możemy to sprawdzić? Na odwrocie wszystkich paczek cygar kubańskich znajdziemy pieczątkę informującą nas w jakiej fabryce zostały wyprodukowane i kiedy zostały spakowane. Odpowiednio długo starzone cygara cieszą się dużym zainteresowaniem wśród aficionado, wspomniana wcześniej pieczątka pomaga określić okres leżakowania. O ile kod fabryki co pewien okres czasu ulega zmianie, pozostałe informacje, miesiąc i rok będą dla nas łatwe do rozszyfrowania.

box code paczki
Kod na powyższym zdjęciu to BMS ABR-14, co oznacza, że wyprodukowane cygara zostały zapakowane w kwietniu 2014 roku.
Skrót BMS to kod fabryki

Jak długo powinno trwać starzenie cygar?

Wśród wielu aficionados przyjęło się, że cygara nie powinny być degustowane bezpośrednio po wyprodukowaniu. Potrzebują czasu aby rozwinąć to co najlepsze. Wbrew powszechnej opinii cygara dostępne w sklepach są już odleżakowane. Do produkcji wykorzystuje się odpowiednio wysezonowane liście tytoniu. Liści okrywowy starzony jest minimum 6 miesięcy, najdłużej natomiast leżakują ligero i medio tiempo – minimum 2 lata. Dlatego już po zakupie są one gotowe do wypalenia, ale podobnie jak z winem – odpowiednio wyselekcjonowane zyskuje z czasem. Wśród cygar są takie, którym starzenie tylko pomaga, inne przeznaczone są do codziennego palenia. Pragniemy tutaj zaznaczyć, iż starzenie powinno odbywać się w humidorach, w których utrzymywane są optymalne warunki. Aktualny konsensus wygląda następująco. Cygara dostępne w specjalistycznych sklepach są gotowe do wypalenia. W przypadku zakupu większej ilości cygar w sklepach internetowych, powinny pozostać w humidorze przez około miesiąc. Cygara o lekkiej mocy znacznie szybciej pokażą to co najlepsze, te o pełnej mocy będą potrzebowały więcej czasu. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że około pięcioletnie cygara są najlepszym punktem odniesienia, chociaż wśród cygar z portfolio Habanos S.A znajdziemy wiele, zyskują na starzeniu nawet do 15 lat. Opinie ten temat, jak pewnie się domyślacie są zróżnicowane. Zależą one od doświadczenia oraz indywidualnych preferencji. Poszukiwanie odpowiednio wysezonowanych cygar jest jedną z radości kolekcjonowania cygar.

Czy można przechowywać cygara w lodówce

Jak wiecie już z poprzedniego wpisu o przechowywaniu cygar wraz ze spadkiem temperatury powinna wzrastać wilgotność. Poziom wilgotności w domowych lodówkach jest niski, przez co cygara nie będą odpowiednio nawilżone. To może spowodować wyschnięcie cygar i utratę smaku, a przechowywanie ich w nieszczelnym opakowaniu może spowodować pochłonięcie obcych, niekoniecznie przyjemnych zapachów. Przechowywanie cygar powinno odbywać się w odpowiednio przygotowanych humidorach, co opisaliśmy w tym artykule . Nie znaczy to jednak, że chłodzenie, a w zasadzie wymrażanie cygar jest absolutnie zabronione. Poniżej dowiecie się dlaczego przeprowadza się wymrażanie cygar i dlaczego jest ono ważne dla bezpieczeństwa naszych cygar.

Czy można zamrozić cygara

Mrożenie cygar jest stosowane przez wielu importerów bezpośrednio przed wysyłką cygar do dystrybutorów. Celem mrożenia cygar jest destrukcja chrząszczy tytoniowych, ich larw oraz jajeczek. Chrząszcze tytoniowe wylęgają się w temperaturze powyżej 25ºC, a ich aktywność rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Larwa dorosłego chrząszcza niszczy cygara poprzez wydrążanie „tuneli”, pozostawiając charakterystyczne, kilkumilimetrowe otwory. Istnieje również ryzyko złożenie jaj. Jaja chrząszczy są zbyt małe do wykrycia przez ludzkie oko. Dorosłe chrząszcze mierzą około 2-3mm długości i żyją przez około trzy tygodnie. Mają charakterystyczną czerwoną barwę.

Habanos S.A. wymraża wszystkie cygara podczas ich magazynowania, przez cztery do pięciu dni. Dzięki temu cygara kubańskie pozbywane są ognisk chrząszczy bezpośrednio przed transportem cygar.

Wielu kolekcjonerów decyduje się jednak na samodzielne mrożenie cygar. W tym celu należy włożyć cygara lub paczkę cygar do szczelnego opakowania i umieścić je w lodówce na minimum jeden dzień. Ważne jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie cygar przed przedostaniem się do nich obcych zapachów. Po upływie minimum jednego dnia możemy przenieść przenieść je do zamrażarki na około 3-4 dni. Proces rozmrażania cygar powinien następować bardzo powoli. W tym celu najpierw powinny trafić do lodówki, a dopiero po kilku dniach powinny zostać włożone do humidora.

Czy cygara w humidorze powinny być obracane

Obracanie cygar w podczas ich przechowywania oraz starzenia nie jest koniecznie. Dobrze przygotowany humidor z odpowiednią cyrkulacją powietrza oraz prawidłowym rozmieszczenie cygar powinien zapewnić odpowiednią wilgotność przechowywanym cygarom. W przypadku sezonowania większej ilości cygar, warto wyposażyć humidor w dodatkowy wiatraczek tak aby wilgotność nie osiadała na dnie humidora. Jedynym zaleceniem rotowania cygar w humidorach powinna być mała odległość między cygarami a nawilżaczem.


Niniejszy artykuł to forma klamry, która spina tematy przygotowania humidora, przechowywanie cygarwybór odpowiedniego nawilżacza na starzeniu cygar kończąc. Mamy świadomość, że temat nie został wyczerpany i wiele dodatkowych informacji trafi na naszego bloga. Ale już na tym etapie na naszym blogu znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące odpowiednio przechowywania cygar i problemów z nim związanych . Jeśli macie pytania odnośnie powyższych tematów zapraszamy do kontaktu.