zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Cygara kubańskie w rankingu Cigar Aficionado Magazine
14 sty

Cygara kubańskie w rankingu Cigar Aficionado Magazine

user icon Szymon Kwiatkowski

Poznaliśmy pełne zastawienie rankingu 25 najlepszych cygar minionego roku wg Cigar Aficionado.Najlepszym cygarem 2021 roku wg magazynu Cigar Aficionado uznano Padrón 1964 Anniversary Series Torpedo (Natural). Marka Padrón została założona przez kubańskiego emigranta José Orlando Padróna, dziś markę prowadzi jego syn – Jorge. Cygaro zostało wypuszczone w 1994 roku gdy firma obchodziła 30-leci działalności. Tytoń pochodzi z kubańskich ziaren uprawianych w słońcu Nikaragui. Pełnej mocy cygaro zdobyło 97 punktów. To czwarty raz gdy cygaro tej marki zostało wybrane cygarem roku.

W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa cygara kubańskie. Najwyżej sklasyfikowany został kubański bestseller w formacie robusto – Partagas Serie D No.4. Partagas to marka, której cygara w zestawieniu Cigar Aficionado zawsze zdobywają wysokie noty. Tym razem zdobył 93 punkty. Redaktorzy magazynu tak opisali to cygaro: „ cygaro utrzymało w tym roku wysoką jakość, wybijając się ponad inne kubańskie cygara ze względu na swoją zdolność do konsekwentnego dostarczania aromatycznych doznań podczas palenia, pomimo wysokiej liczby produkcji”. Cygara Partagas wielokrotnie zdobywały wysokie miejsca w rankingu, również „seria alfabetyczna”, ale Partagas Serie D No.4 pojawił się po raz pierwszy w tym prestiżowym zestawieniu.

Partagas Serie D No.4

  • Nawa: Partagas Serie D No.4
  • Moc: Pełna
  • Format: R50x124mm
  • Vitola: Robusto

Kolejnym cygarem w rankingu jest Cohiba Siglo VI. Uważane za jedno z najlepszych kubańskich cygar zdobyło 8 miejsce z wynikiem 93 punkty. To nie pierwszy raz gdy Cohiba Siglo VI klasyfikowana jest w zestawieniu Cigar Aficinado. Zarówno w 2018 oraz 2016 roku zdobywała 19 miejsce. Produkowane od niemal 20.lat stało się flagową vitolą w portfolio Cohiby. Cygara Cohiba z serii Linea 1492 (potocznie zwanej „Siglo”) charakteryzują się lżejszą mocą niż inne serie tej mari. Na uwagę zasługuje również fakt, że tytoń wykorzystywany do wkładki cygar Cohiba, poddawany jest fermentacji w drewnianych beczkach.

  • Nawa: Cohiba Siglo VI
  • Moc: Średnia
  • Format: R52x150mm
  • Vitola: Canonazo

Bardzo wysokie 18. miejsce zdobył Ramon Allones Gigantes. Cygara tej marki kilkukrotnie gościły w zestawieniu, ale to pierwszy Gigantes’a. W ubiegłym roku 25. miejsce zdobył Ramon Allones No.2, a w 2015 roku 2 miejsce zdobył popularny RASS. Cygara Ramon Allones rzadko zdobywają poniżej 90 punktów w ślepych degustacja twórców rankingu.

Ramon Allones Gigantes

  • Nawa: Ramon Allones Gigantes
  • Moc: Pełna
  • Format: R49x194mm
  • Vitola: Prominentes

Wytypowanie listy cygar, którą magazyn publikuje co roku składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie listy cygar, które zostały najlepiej ocenione w minionym roku. Drugim etapem jest ślepa degustacja w trakcie, której degustatorzy oceniają cygara i oceniają go nie znając kraju pochodzenia oraz marki. W trakcie drugiego etapu cygarom przyznawane są noty i tylko najwyżej ocenione cygara przechodzą do kolejnego etapu. Następnie ponownie przeprowadzana jest blind tasting, który wyłania cygara, które znajdą się w rankingu TOP25.

Ranking Magazynu Cigar Aficionado publikowany jest nieprzerwanie od 2004 roku i budzi duże zainteresowanie wśród miłośników cygar na całym świecie. Pełny ranking znajdziecie tutaj

bannerMonte.png

Źródło: Cigar Aficionado