zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Jak przechowywać cygara
28 maj

Jak przechowywać cygara

user icon Szymon Kwiatkowski

Fora zrzeszające miłośników cygar są pełne pytań dotyczących przechowywania cygar. Wstępnie poruszyliśmy ten temat w dziale Kultura Habano. W tym oraz kolejnych wpisach przyglądniemy się temu tematowi bardzo wnikliwie. Opiszemy w jakich warunkach powinny być przechowywane cygara kubańskie, podpowiemy jak dobrać akcesoria oraz to jakie mogą być efekty nieodpowiedniego ich przechowywania

Przechowywanie cygar

Przechowywanie cygar w humidorze musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Habanos S.A. dokładnie określił optymalne warunki dla cygar kubańskich są to 16-18 stopni Celsjusza oraz 65-70% wilgotności. Informuje nas o tym broszurka wykonana z papieru woskowego, która jest dołączana do każdego opakowania cygar. Na niej w kilku językach znajduje się informacja jakie warunki powinny panować w humidorze, w celu uzyskania najlepszej konstrukcji oraz najpełniejszego smaku.
Kontrola odczytów wilgotności oraz temperatury jest bardzo ważna ponieważ zbyt niska wilgotność może wysuszyć cygara, a zbyt wysoka temperatura może sprzyjać rozwojowi pleśni. Każdy z nich rozwijamy poniżej.

Pamiętajmy, że w tym oraz kolejnych artykułach będziemy pisać o wilgotności względnej (RH), która jest bezpośredni połączona z temperaturą. Co oznacza, że wzrost temperatury może spowodować wzrost wilgotności względnej.

Wilgotność w humidorze

Odpowiednia wilgotność w humidorze ma bezpośrednie przełożenie na smak, konstrukcje oraz spalanie cygara.
Wysoka wilgotność w cygarze podczas jego degustacji będzie miała wpływ na temperaturę, ilość i konsystencje dymu, ciasny ciąg oraz niepożądany smak. Oznakami zbyt wysokiej wilgotności są również krzywe spalanie oraz częste gaśnięcie cygar . Przechowywanie cygar w wysokiej wilgotności może również spowodować pękanie liścia okrywowego oraz powstawanie nalotów i pleśni. Jako poziom krytyczny możemy uznać poziom wilgotności utrzymujący się powyżej 75%.
Z kolei zbyt niski poziom wilgotności w humidorze może wysuszyć i zniszczyć cygara. Suche otoczenie spowoduje parowanie olejków, utratę smaków oraz pękanie liści. Takie cygaro podczas degustacji będzie spalać się niezwykle szybko pozostawiając ostry, pieprzny posmak. Wilgotność poniżej 60% można uznać za graniczną. Różne potrzeby aficionados wymagają różnych nawilżaczy, o których przeczytacie w artykule - Nawilżanie humidora.

Temperatura w humidorze

Utrzymanie optymalnej i stabilnej temperatury w humidorze nie jest łatwe, ale jest niezwykle istotne. Cygara kubańskie powinny być przechowywane w stosunkowo niskiej temperaturze (16-18 stopni Celsjusza). W celu zapewnienia odpowiednich warunków umieśćmy humidor w chłodnym i zacienionym miejscu z dala od klimatyzacji czy przewodów cieplnych. Unikajmy również miejsc, które poprzez nasłonecznienie mogą spowodować nagły skok temperatury.
Za poziom krytyczny możemy przyjąć temperaturę powyżej 25ºC. Utrzymywanie tej lub wyższej temperatury może spowodować wyklucie się żuków tytoniowych, rozwijanie pleśni czy pękanie liści okrywowych.
Z kolei zbyt niska temperatura, mamy tu na myśli 15ºC spowolni procesy chemiczne zachodzące w cygarach. Nie jest to pożądane zjawisko. Bardzo ważne aby rozumieć wpływ obydwu odczytów. Cieplejsze powietrze może zawierać więcej wilgotności niż powietrze chłodniejsze. Dlatego wraz ze wzrostem temperatury starajmy się obniżać wilgotność np.: poprzez wyciągnięcie lub zastosowanie mniejszego nawilżacza. Warunki w humidorze są zależne od indywidualnych upodobań każdego aficionado. Pamiętajmy jednak, że cygara kubańskie wymagają zupełnie innych warunków niż cygara niekubańskie. Dlatego wielu aficionados przechowują cygara kubańskie w oddzielnym humidorze.

Wietrzenie humidora

W każdym humidorze tworzy się unikalny mikroklimat. Często dostosowany do indywidualnych preferencji każdego miłośnika cygar. Bez względu na upodobania należy zapewnić mu odpowiednią wymianę powietrza z otoczeniem oraz cyrkulacje powietrza w środku. W tym celu, co pewien czas należy wietrzyć humidor. Duże humidory powinny być wyposażone w wiatraki, które będą poruszać powietrze w humidorze, mniejszym wystarczy jego przewietrzenie.
Dobrze zrobić to przynajmniej raz w tygodniu. Często wybór cygara zajmuje nam dłuższą chwilę – wtedy nie musimy dodatkowo wietrzyć humidora. To rekomendacja przede wszystkim dla osób sporadycznie sięgających po cygaro.

Higrometr i termometr

Powyżej poświęciliśmy sporo miejsca na opisanie wypływu wilgotności oraz temperatury. Dlatego dobranie odpowiednich urządzeń pomiarowych jest bardzo istotne. Wybór jest niezwykle szeroki, ale w dużym uproszczeniu będziemy wybierali między urządzeniami analogowymi oraz cyfrowymi. Higrometry analogowe dzielą się na sprężynowe oraz włosowe. Te pierwsze są tańsze, ale zdecydowanie mniej precyzyjne od higrometrów włosowych. Higrometry cyfrowe często umożliwiają pomiar temperatury, a wybór jest równie duży. Niestety każde urządzenie ma swoją dokładność, a pomiar wilgotności nie należy do najłatwiejszych. W przypadku łatwo dostępnych urządzeń jest to błąd w okolicach 2%.
Bez względu na urządzenie jakie wybierzemy, przed włożeniem go do humidora i poleganiu na jego odczytach, powinniśmy je skalibrować. Kalibracja powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, dzięki czemu będziemy mieli większą pewność, że nasze cygara są przechowywane w odpowiednich warunkach. Pamiętajmy aby skalibrować higrometr przed włożeniem cygar do humidora. O metodach kalibracji higrometru napisaliśmy w artykule - Jak skalibrować higrometr.

Higrometry czy to cyfrowe, czy analogowe nie są jedynymi rozwiązaniami stosowanymi do pomiaru wilgotności w humidorach. Boveda Butler jest interesującą alternatywą dla klasycznych mierników. To urządzenie elektroniczne, które po procesie kalibracji dzięki specjalnej aplikacji będzie wskazywać wilgotność i temperaturę na ekranach naszych telefonów czy tabletów. Komplet składa się z urządzenia wraz z baterią oraz zestawu do kalibracji. Jej proces jest dokładnie opisany w instrukcji. Niewątpliwym plusem tego urządzenia jest przechowywanie historii odczytów oraz możliwość ustawienia alarmów dla wartości granicznych.

Przechowywanie cygar w odpowiednich warunkach jest kluczem do pełniej pozytywnych wrażeń degustacji. Temperatura i wilgotność są ze sobą bezpośrednio związane. Czym wyższy odczyt na cyferblatach lub ekranach higrometrów tym niższa temperatura, ale pamiętajmy, aby urządzenia wskazywały odpowiednią wilgotność powinniśmy je wcześniej skalibrować. Przed włożeniem cygar do humidora musimy zadbać o najlepsze warunki, o tym przeczytacie w kolejnych wpisać.

Zapraszamy do lektury

BannerPartagas.png