zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Nawilżanie humidora
04 cze

Nawilżanie humidora

user icon Szymon Kwiatkowski

Odpowiednią wilgotność w humidorach zapewniają nawilżacze. Niemal do każdego z nich dołączane są nawilżacze wypełnione pianką lub kryształkami polimerowo-akrylowymi. Które z nich są najlepsze, czym je uzupełniać oraz jakie są rozwiązania alternatywne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Nawilżacze piankowe

Nawilżacze piankowe kiedyś bardzo szeroko stosowane, dziś używane są zdecydowanie rzadziej. Wypełnione charakterystyczną zieloną pianką lub gąbką, były często dołączane do budżetowych humidorów. Do ich uzupełniania powinny być stosowane roztwór glikolu propylenowego lub woda destylowana. Jego napełnianie powinno następować stopniowo, małymi ilościami płynu lub wody destylowanej. Ich zdolność do pochłaniania wody jest zupełnie inna niż w przypadku alternatywnych rozwiązań, a źle uzupełniony i osuszony nawilżacz może znacznie podnieść wilgotność w humidorze. Nagłe skoki wilgotności są bardzo niepożądane, a w pływ temperatury i wilgotności opisaliśmy w oddzielnym artykule

Nawilżacze wypełnione kryształkami

Kryształki polimerowo-akrylowe są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Dzięki nim można łatwiej kontrolować i utrzymać stałą wilgotność. Dużym plusem tego rozwiązania jest dwukierunkowa wymiana wilgotności. Kryształki polimerowe pobierają nadmiar wilgotności z otoczenia i oddają ją jeśli jest zbyt niska. Ich odpowiednie stosowanie pozwala ustabilizować wilgotność na poziomie około 70%. Kryształy polimeru akrylowego nabierając wilgotności zmieniają stan z suchych kryształów o mlecznej barwie do przeźroczystej masy przypominającej galaretę. Dopasowując je do nawilżaczy pamiętajmy, że ich napełnienie zwielokrotni ich objętość.Można napełniać je wodą destylowaną oraz dedykowanym płynem.

Nawilżacz

Humi Smart 2-Way Humidity Control oraz Boveda

Humi Smart oraz Boveda to nowe rozwiązania, które zostały spopularyzowane całkiem niedawno. Obydwa rozwiązania służą do zapewnienia stabilnej wilgotności w humidorze, oddając lub absorbując wilgotność. Nawilżacze występują w różnych kombinacjach wagi oraz wilgotności. Dzięki temu łatwiej dopasujemy wilgotność do ilości cygar przechowywanych w humidorze. Dla uproszczenia na krótką podróż, w którą zabieramy kilka cygar weźmiemy raczej 4-gramową saszetkę. Ale przechowując w humidorze około 25 cygar należy zapatrzeć się w saszetkę 60-gramową. Najczęściej wybieranymi saszetkami są te o wilgotności 65 i 69%, ale w ofercie Humi Smart oraz Boveda można znaleźć nawilżacze o wilgotności 62, 72 oraz 75%.
Wybierając nawilżacz pamiętajmy o wpływie temperatury na wilgotność. Wielkość musi być również dopasowana do ilości cygar przechowywanych w humidorze. Na każde 25 cygar producenci rekomendują użycie 60 gramowego nawilżacza. Pamiętajmy jednak, że wilgotność będzie oddawana inaczej w humidorze na 50 a inaczej na 100 cygar. Czym mniej cygar, tym mniejszą wydajność będą miały Humi Smart oraz Boveda.

Humi-Smart

Czym i jak często napełniać nawilżacz?

Uzupełniając nawilżać powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo naszych cygar. Mamy na myśli zarówno zapewnienie poprawnej wilgotności oraz stosowanie odpowiedniego płynu, który uniemożliwi powstawanie nalotów oraz pleśni.
W tym celu wybierajmy wodę destylowaną lub roztwór glikolu propylenowego. Woda destylowana jest zdecydowanie łatwiej dostępna, ale wiele sklepów cygarowych ma w swojej ofercie wspomniany wyżej roztwór. Do uzupełniania nawilżaczy oraz przygotowania humidora nie powinny być stosowane woda z kranu oraz woda mineralna. Zawierają one substancje chemiczne oraz mineralne, które mogą zatykać pory drewna cedrowego co może wpływać na nieprzyjemny smak oraz powodować powstawanie nalotów i pleśni na cygarach.
To jak często należy uzupełniać nawilżacz zależy od jego wielkości, wielkości humidora i ilości cygar w nim przechowywanych. Dbajmy aby nasz humidor był zawsze wypełniony cygarami. Czym więcej ich przechowujemy tym łatwiej będzie nam utrzymać wilgotność. Uzupełnianie nawilżaczy możemy również oprzeć na odczytach higrometru. Jeśli wilgotność spada poniżej pożądanego poziomu to może być znak, że czas napełnić nawilżacz.

Wybierając nawilżacz do humidora pamiętajmy nie tylko o komforcie, ale przede wszystkim bezpieczeństwie cygar. Dbajmy o odpowiednie dostosowanie wilgotności do temperatury oraz ilości przechowywanych cygar. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wiele wątpliwości. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące poruszanej tematyki zapraszamy do kontaktu.