zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Quintero - Historia marki
24 maj

Quintero - Historia marki

user icon Szymon Kwiatkowski

Quintero: Wyjątkowa Kubańska Marka Cygar z Cienfuegos

Cygara Quintero zajmują szczególne miejsce wśród cygar kubańskich wyróżniając się nie tylko swoim pochodzeniem, ale także interesującą historią. Choć większość kubańskich marek cygar ma swoje korzenie w Hawanie, Quintero narodziło się w Cienfuegos, na południu Kuby. To właśnie tam, w 1924 roku, Agustín Quintero, wspierany przez swoich czterech braci, założył swoją fabrykę, która miała stać się symbolem jakości i tradycji w świecie cygar kubańskich.

Początki w Cienfuegos

Cienfuegos, znane jako Perła Południa, położone jest w pięknej karaibskiej zatoce, około 260 kilometrów od Hawany. W czasach Agustína Quintero było kwitnącym punktem handlowym, wykorzystywanym do eksportu cukru na cały świat. To miasto, założone przez francuskiego emigranta Louisa de Clouet de Piettre w 1819 roku, charakteryzuje się architekturą inspirowaną XIX-wieczną Francją, co dodaje mu wyjątkowego uroku. Planowanie i rozwój miasta z tamtego okresu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Agustín Quintero postanowił wykorzystać ten strategiczny punkt handlowy do założenia swojej fabryki cygar. Tytoń używany na początku istnienia marki pochodził z Vuelta Arriba w pobliżu pierwszej lokalizacji fabryki. Dziś logo drukowane na każdym pudełku i tubie zawierającej cygara Quintero dumnie nosi nazwę miasta, w którym narodziła się marka.

Quintero_Logotyp

Przemiany i Rozwój Marki

Choć początkowo Quintero było silnie związane ze swoimi południowymi korzeniami, już w latach 40. XX wieku marka stała się hawańską. Bracia Quintero dążyli do zwiększenia produkcji i ulepszenia tytoniu, przechodząc na bardziej renomowany materiał z Vuelta Abajo w Pinar del Rio. Kluczem do sukcesu była umiejętność Agustína jako master ligador. Jego zdolność do wyboru odpowiednich upraw tytoniu pozwoliła zachować unikalny charakter marki.

W tym czasie cygara Quintero zdobyły ogromną popularność na rynkach Hiszpanii. W latach 50-tych Quintero stało się jedną z najpopularniejszych marek na Półwyspie Iberyjskim, obok Juana Lopeza.

Rewolucja i Mechanizacja

Ogromne zmiany w kubańskim przemyśle cygarowym zaszły w 1960 roku, kiedy to Fidel Castro znacjonalizował całą produkcję. Quintero, podobnie jak wiele innych marek, musiało dostosować się do nowych realiów. Decyzją władz marka porzuciła swoje ręcznie robione dziedzictwo na rzecz produkcji maszynowej. Walcarki, które stały się powszechne w branży w latach 50-tych, pozwoliły na zwiększenie produkcji i obniżenie kosztów.

Przez dziesięciolecia Quintero było jedyną marką produkowaną w ten sposób, ale nadal eksportowaną na skalę globalną. Jednak w ciągu następnych 40 lat produkcja vitolario Quintero została zredukowana do ułamka jej szczytowego poziomu.

Powrót do Tradycji

W 2002 roku Habanos S.A. podjął decyzję o przywróceniu produkcji ręcznej, aby pozycjonować swoje cygara jako produkty premium na rozwijającym się rynku globalnym. Dzisiejsze cygara Quintero są wytwarzane ręcznie przy użyciu Tripa Corta – pociętych kawałków tytoniu wypełniającego, owiniętych długim spoiwem przed nałożeniem liścia owijającego. Rezultatem jest aromatyczna, średnio mocna mieszanka w bardzo przystępnej cenie, przeznaczona jako punkt wejścia do cygar kubańskich lub jako codzienne cygara.

Selekcja cygar Quintero

Quintero oferuje różnorodne cygara, które zadowolą zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych miłośników cygar:

Quintero Favoritos (R50 x 115mm)
Quintero Panatelas (R37 x 127mm)
Quintero Londres Extra (R40 x 123mm)
Quintero Brevas (R40 x 140mm)
Quintero Petit Quintero (R43 x 105mm)
Quintero Tubulares (R42 x 133mm)

Wierność Tradycji

Quintero pozostało wierne swojemu profilowi smakowemu, który jest szczególnie preferowany przez hiszpańskich palaczy. W przeciwieństwie do innych marek dążących do uzyskania bardziej zaokrąglonego i gładkiego smaku, Quintero stawia na autentyczność i tradycję. Marka ta, mimo zmian i wyzwań, zawsze dążyła do praktyczności i dostępności, przypominając, że luksusowe produkty, takie jak kubańskie cygara, mogą być dla każdego Aficionados.

Podsumowanie

Cygara Quintero, choć może mniej znane niż inne kubańskie marki, mają bogatą historię i unikalny charakter. Od skromnych początków w Cienfuegos, przez okres mechanizacji, aż po powrót do ręcznego wytwarzania, marka ta nieustannie ewoluowała, zachowując przy tym swoje korzenie i tożsamość. Quintero to mała marka z międzynarodowym sukcesem, oferująca cygara o autentycznym smaku, dostępne dla każdego miłośnika cygar. Agustín Quintero i jego bracia z pewnością byliby dumni z dziedzictwa, które stworzyli.