zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Trinidad - Historia Marki
12 lis

Trinidad - Historia Marki

user icon Szymon Kwiatkowski

Przez kilka ostatnich tygodni poznawaliście historię brandów cygar kubańskich rozpoznawalnych na całym świecie. Rynek ciągle się zmienia i z biegiem czasu kolejne marki stają się co raz bardziej popularne. Jedną z nich jest niewątpliwie Trinidad. Co łączy ją z Cohibą? Dlaczego jest tak pożądana? Zapraszamy do lektury

Historia marki Trinidad

Marka Trinidad powstała w 1969 roku i niemal przez 30 lat była niedostępna w regularnej sprzedaży. Swoją nazwę zawdzięcza historycznemu miastu położnemu w południowej części wyspy, nieopodal Morza Karaibskiego – Villa de la Santísima Trinidad. Miasto Trinidad zostało założone w 1514 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuellar. Jego dynamiczny rozwój przypadł na XVII wiek. Z tego małego miasta pochodziło niemal 1/3 cukru produkowanego na wyspie. Niestety ze względu na zmianę szlaków handlowych oraz braku innego źródła dochodu znaczenie miasta spadło. Mimo to Trinidad jest ważnym punktem na szlaku turystycznym. Swoją popularność zawdzięcza kolonialnej starówce, która zachowana niemal w niezmienionym stanie została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Co łączy Trinidad i Cohibe?

Historia marki Trinidad związana jest z najbardziej popularnym brandem cygar kubańskich – Cohiba. Cygara Triniada podobnie jak cygara Cohiba produkowane były w tej samej fabryce – El Laguido. Oba brandy były owiane tajemnicą. Cohiba i Trinidad były prezentami dyplomatycznymi dla zagranicznych dygnitarzy i ich dostępność była bardzo ograniczona. Historię marki Cohiba opisaliśmy w artykule - Cohiba - Historia marki.

Pierwsze wzmianki o marce Trinidad

O marce Trinidad zrobiło się głośno na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy były menadżer fabryki El Laguido - Avelio Lara po raz pierwszy wspomina o cygarach Trinidad w wywiadzie dla prestiżowego magazynu Cigar Aficionado. W tym miejscu nie możemy zapomnieć o związkach  marką Cohiba. W wywiadzie dla samego magazynu Adriano Martinez Ruis, były dyrektor wykonawczy Habanos S.A. stwierdził, że mieszkanka tytoniu użyta do produkcji cygar Trinidad była bardzo podobna do tej, którą używanych w cygarach Cohiba. Jedyną różnicą był proces trzeciej fermentacji, liście tytoniu przeznaczone dla cygar Trinidad nie były fermentowane w dębowych beczkach. Co jeszcze łączy Cohibę i Trinidad? Przez wiele lat obydwie marki produkowały cygaro w formacie – Laguito No.1, czyli popularne Lancero, które uwielbiał Fidel Castro.


W lutym 1998 roku cygara Trinidad trafiają do ogólnej sprzedaży. Cieszący się ogromnym zainteresowaniem brand mógł pochwalić się tylko jedną pozycją w swoim portfolio. Nowe cygaro Trinidad Fundadores, zastąpił cygaro produkowane w formacie Laguito No.1. Było ono produkowane do 1997 roku. Fundadores to nieco większa wersja od klasycznego Lanceros. Cygaro zachowało charakterystyczny pig tale, który wyróżnia cygara Trinidad na sklepowych półkach.

Cygara Trinidad


Portfolio marki Trinidad tworzone jest ze szczególną uwagą. W 2003 roku do wspomnianego wyżej cygara dołączają 3 nowe vitole. Trinidad Robusto Extra, Trinidad Coloniales oraz Trinidad Reyes. Nowe cygara znacznie poszerzają portfolio marki. Dzięki nim Habanos S.A. mógł trafić do aficionados, którzy chcieli cieszyć się mieszanką tytoniu dedykowanego dla Trinidad w mniejszym formacie. Trinidad Robusto Extra był również odpowiedzią na rodzącą się modę, na cygara o większych pierścieniach. Rok później popyt na cygara Trinidad przewyższył możliwości fabryki El Laguido. To zmusiło producentów do przeniesienia produkcji, do fabryki w Pinar del Rio.
W 2009 roku do sprzedaży trafia kolejne cygaro Trinidad Robuso T, które zastąpiło Trinidad Robusto Extra. Naszym skromnym zdaniem bardzo ważnym krokiem dla marki było wprowadzenie nowej vitoli – Trinidad Vigia. Vigia jest cygarem, które w naszej opinii pomogło odzyskać status marce Trinidad. Grube i krótkie cygaro cieszy się dużym powodzeniem i jest ulubieńcem wielu Aficionados.

Trinidad Vigia


50-lecie marki Trinidad


Podczas XXI Festiwalu Habanos w 2019 uhonorowano 50-lecie marki Trinidad aż pięcioma nowymi formatami. Do regularnej produkcji trafiły Trinidad Media LunaTrinidad Esmeralda oraz Trinidad Topes. Nazwa ostatniego z nich może Wam być znana, powiem w 2016 roku to cygaro było produkowane w ramach edycji limitowanej. Dwoma pozostałymi cygarami były Trinidad Casilda oraz Trinidad Robusto Extra. Pierwsze z nich uzupełniło portfolio popularnych książek, produkowanych w ramach serii Habanos Collection. Z kolei Trinidad Robusto Extra jest dostępne w strefach bezcłowych jako coroczna edycja humidorów Duty Free and Travel Retail Series.

Trinidad Casilda


Od momentu powstania cygara Trinidad były tajemniczą marką o bardzo ograniczonej dostępności. Do dziś cygara tej marki są nadal trudno dostępne. Całe portfolio marki charakteryzuje się średnią mocą i stał się marką wybieraną przez tych, którzy lubią cieszyć się bogactwem delikatnych aromatów.

Źródło: Habanos S.A., 5th Avenue