Anatomia Cygara

Anatomia Cygara

Do wyprodukowania Habano potrzeba od czterech do sześciu rodzajów liści tytoniu. Uprawa i przygotowanie każdego z nich różni się od siebie, pełnią też inną rolę. Kubańskie cygara są wykonane ręcznie – totalmente a mano. Liście blenduje się w celu utworzenia wkładki, źródła wyjątkowych smaków i aromatów, które wyróżniają Habano na tle innych cygar.

Cztery magiczne liście

Filler (tripa) czyli wkładka cygara to mieszanka dwóch, trzech lub czterech liści. Ich kombinacja ma wpływ na bogactwo smaku oraz intesnywność cygara. To właśnie dzięki niej możemy cieszyć się bogatym aromatem cygar.

  • Volado to właśnie dzięki niemu cygaro spala się równo, jego cechami są palność i delikatna moc
  • Seco to esencja smaku cygara, nadaje mu niezwykłego aromatu i charakteryzuje się średnią mocą
  • Ligero to pełnej mocy liść odpowiedzialny za intensywność cygar
  • Medio Tiempo niezwykle rzadki liść, który rośnie na szczycie rośliny. Jego atrybuty: moc oraz bogaty aromat wykorzystuje się w linii Cohiba Behike

Jeden liść odpowiedzialny za konstrukcję

Binder (capote) to specjalny liść owijający liście wkładki. Nadaje kształt oraz zapewnia doskonałą jakość palenia.


Zachwycający finisz

Wrapper (capa) wyjątkowo cienki i elastyczny liść, w niewielkim stopniu wpływający na smak, ale stanowiący o doskonałym wyglądzie każdego Habano.

p52_a.jpg

Kunszt wykonania

Wszystkie Habano wykonane są ręcznie przez Torcedores czyli rollerów. Ich doświadczenie przekłada się na jakość finalnego produktu. Ale nawet wyćwiczone ręce potrzebują dodatkowych narzędzi. Stół torcedore wyposażony jest w:

  • tabla czyli drewnianą deskę, na której układane i zwijane są liście
  • chaveta to nóż służący do odcinania zbędnych części liścia
  • casquillo czyli cylindryczne ostrze służące do wycinania kapturka
  • gilotynę
  • goma - bezbarwny, bezwonny neutralny klej 
  • cepo czyli szablon do sprawdzania długości oraz obwodu cygara

p32.jpg

Aby zostać torcedore potrzebny jest naturalny talent. Ale aby osiągnąć perfekcję potrzebny jest czas. Wraz z zdobywanym doświadczeniem rollerzy zyskują kolejne klasy, najwyższa z nich – czwarta, pozwala na wykonywanie najbardziej skomplikowanych Habano.

Jak powstaje cygaro

W pierwszym kroku torcedore na drewnianej desce układa dwa, czasami trzy połówki bindera tak aby spód liścia, który zawiera żyły i niedoskonałości były skierowane do wewnątrz powstającego cygara.

W następnej kolejności układa liście wypełniacza rozpoczynając od ligero a następnie dokłada do nich pozostałe liście. Wszystkie z nich są ułożone od łagodnych aromatów zlokalizowanych przy stopie cygara, tak aby smak stawał się intensywniejszy podczas palenia cygara.

p33_a.jpg

Tak powstała konstrukcja zawijana jest w binder rozpoczynając od stopy cygara. Tak formułuje się kukiełkę (bonche), którą umieszcza się w drewnianej formie przez minimum 30 minut, aby nadać jej kształt. Kukiełka musi być zwinięta równomiernie we wszystkich punktach.

p33_b.jpg

7- Pressform_klein.jpg

Kolejno torcedor przygotowuje połowę liścia, który posłuży do owinięcia cygara. Wrapper musi być wilgotny tak aby idealnie ułożył się do kształtu kukiełki. Podobnie jak binder niedoskonałości liścia skierowane są do wewnątrz cygara. Dalej liść jest lekko przycinany za pomocą chavety zwracają szczególną uwagę na krawędź, która będzie widoczna na gotowym cygarze. Roller rozpoczyna zwijanie od stopy cygara delikatnie naciągając i prostując liść w trakcie jego owijania. Wrapper musi być idealnie napięty.

p34_b.jpg

Głowa cygara formowana jest w pierwszej kolejności z kawałka tytoniu zwanego „flagą” Owija się ją w okół głowy, aby zamknąć otwarty koniec kukiełki i zabezpieczyć wrapper. Na koniec za pomocą casquillo wycinany jest owalny kawałek tytoniu, który nakłada się na sam szczyt głowy – tak powstaje kapturek.

p35_d.jpg

Po nałożeniu wrappera cygaro przycina się gilotyną na odpowiednią długość. W ciągu jednego dnia torcedore może wykonać od 60 do 150 Habano w zależności od złożoności i wielkości kształtu.

Kontrola jakości

Na wszystkich etapach produkcji cygara są ściśle kontrolowane. El Jefe de Galera czyli kierownik fabryki każdego dnia nadzoruję swoją brygadę torcedores. Jednocześnie kierownicy, którzy sami są najwyższej klasy torcedorami, nadzorują 30-40-osobową brygadę, obserwując ich technikę i sprawdzając wymiary wykonywanych przez nich cygar.

W kolejnym kroku gotowe cygara trafiają do działu kontroli jakości. Technicy sprawdzają je pod kątem wagi, długości, obwodu, konsystencji, budowy i wyglądu. Szczególną uwagę zwraca się na liść okrywowy oraz wykończenie kapturka. Do działu kontroli jakości należy również sprawdzanie przepływu powietrza przez cygaro. Bada się to w specjalnych maszynach, w cygarach, na które nie jest jeszcze nałożony liść okrywowy. Tylko Habano, które przeszły taki test mogą trafić na stół torcedores w celu nałożenia liścia okrywowego.

5-Control de Calidad_Quality Control.jpg

Czym byłaby fabryka bez zespołu degustatorów cygar? Grupa Catadores, bo tak nazywają się degustatorzy cygar spotykają się każdego dnia w celu oceny walorów smakowych cygara. Oceniają je według sześciopunktowej listy kontrolnej, która zawiera ocenę jakość spalania, ciąg, aromat, smak, moc i ogólne wrażenia. Podczas każdej degustacji testuje się 3-5 różnych cygar. W przypadku wykrycia jakichkolwiek odchyleń od normalnego charakteru cygara dowolnej marki i rozmiaru, zalecają oni dostosowanie mieszanki.

Gotowe cygara trafiają na stół Escogedores. Ich zadaniem jest segregacja kolorów liści okrywowych. Ich, ponieważ Escogedores pracują w parach. Pierwszy z nich segreguje cygara według 60 różnych odcieni. Drugi z kolei selekcjonuje cygara w obrębie jednego pudełka tak, aby różnice w odcieniach przebiegały od ciemnych do jasnych od lewej do prawej strony pudełka. Cygara ułożone w paczkach zgodnie z powyższą zasadą przechodzą do kolejnego etapu.

1- Farbsortierung.jpg

Nakładanie pierścienia

Pierwotnie cygara nie posiadały pierścieni. Wszystko zmieniło się w latach 60. XIX wieku, wtedy po raz pierwszy Don Gustavo Bock zastosował je na cygarach produkowanych przez jego firmę. Dziś stanowią ważną część cygara, dzięki nim możemy zidentyfikować markę, kraj pochodzenia, a w niektórych przypadkach również oryginalność cygara. Za umieszczanie ich na cygarach odpowiedzialni są Anilladorzy. Mocowane są za pomocą naturalnego kleju od lewej do prawej strony. Podczas palenia cygara klej lekko się nagrzeje i z łatwością będziemy mogli ściągnąć pierścień. Starajmy się nie ściągać go przed rozpoczęciem palenia, może to spowodować uszkodzenie liścia okrywowego.

p41.jpg

Gotowe pudełko


Cygara z nałożonym pierścieniami trafiają na stół Rivesadores, którzy są odpowiedzialni zarówno za umieszczenie gotowych cygar w paczkach jak i ich przygotowanie. Piękne paczki z papierowymi zdobieniami, do których trafiają cygara nazywają się habilitaciones. Po raz pierwszy zaprezentowano je w fabryce Ramon Allones. Rivesadores sprawdzają dopasowanie kolorów, pierścień, a przede wszystkim wygląd każdego Habano. Każde cygaro, które nie przejdzie kontroli zostaje umieszczane do góry nogami a całe pudełko wraca do Escogedora, do korekty.

p42.jpg

Finalny produkt, który trafia w Państwa ręce to efekt minimum trzyletniej pracy. Rozpoczynając od sadzenia, poprzez zbiory, fermentacje, zwijanie kończąc na cygarze umieszczonym w pudełku. Tylko najlepsze Habano trafiają do sklepów na całym świecie.

Gdzie je znaleźć? Jak otworzyć i delektować się cygarami? Na te pytania odpowiadamy w artykułach jak wybrać cygaro oraz rytuał palenia cygar