Jak powstają cygara

JAK POWSTAJĄ CYGARA

Jak powstaje cygaro jpg1.png

Aby odpowiedzieć na pytanie jak powstają cygara kubańskie musimy rozpocząć od historii. Ale nie historii wyspy, ale histori tytoniu. Zacznijmy zatem od początku...

Historia kubańskich cygar sięga 1492 roku gdy hiszpańska ekspedycja dowodzona przez Krzysztofa Kolumba przybyła na wyspę i po raz pierwszy zobaczyła tytoń. Tamtejsze plemiona Taino zwijały i paliły w ramach swoich ceremonii tajemnicze liście, które nazywali Cohiba. Od tamtego czasu tytoń był sądzony i sprzedawany na całym świecie.
Ponad 500 letnia historia, doświadczenie plantatorów tytoniu i producentów cygar oraz wyjątkowe warunki uprawy spowodowały, że kubański czarny tytoń (tabacco negro cubano) uznawany jest za najlepszy na świecie.
Ziarna tytoniu sadzi się w kilku wybranych regionach ocenianych na tyle dobrze, aby uprawiać tytoń dla Habano. Panują tam najlepsze warunki do uprawy - odpowiednie nasłonecznienie, wilgotność powietrza, temperatura oraz gleba. Podobnie jak smak wina jest określony przez winnice, tak charakter Habano jest ściśle związany z regionem, na którym rośnie tytoń.

Habanos Protected Denomination of Origin (DOP).jpg

Uprawa tytoniu

Tytoń wykorzystywany do cygar kubańskicj uprawia się na dwóch rodzajach plantacji. Na pierwszej z nich rosną liście wrappera (liść okrywowy) uprawia się je na polach pokrytych muślinem. Na drugim rodzaju plantacji rośną liście wkładki uprawia się w pełnym słońcu czerpiąc z jego dobroczynnego działania. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku liście mają różne właściwości i każdy z nich ma własne przeznaczenie.

Shade grown (tapado)

Shade grown to pierwszy ze sposobów rozwoju roślin tytoniu. Shade Grown czyli uprawiane w cieniu, to określenie odnosi się do tkaniny, która rozpościera się nad rosnącym pod nią tytoniem. Muślin, to cienka bawełniana tkanina mają za zadanie filtrowanie światła słonecznego oraz zatrzymywania ciepła. Dzięki temu liście stają się coraz większe. Liście rosnące w ten sposób wykorzystuje się tylko jako liście okrywowe (wrappery). Wyłącznie największe i najlepszej jakości z nich używane są jako okrywy. Między innymi dlatego wrapper jest najdroższym liściem w produkcji.

ttapado-en.jpg

Anbringen der Gewebebahnen.jpg

Sun grown

Ta metoda rozwija niesamowitą różnorodność smaku tytoniu. Roślinę tytoniu w przeciwieństwie do Shade Grown, eksponuje się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Liście rosnące w ten sposób wykorzystuje się do stworzenia bogatego i złożonego smaku wkładki każdego Habano. Poniższa grafika dokładnie ilustruje jak zlokalizowane są poszczególne liście oraz jakie mają właściwości.

tsol-en.jpg

Sadzenie i zbiory tytoniu

Praca kubańskich plantatorów zwanych Vegueros rozpoczyna się na początku czerwca w trakcie trwania mokrego sezonu. Rolnik ma pod swoją opieką około 500tys roślin. Każda z nich jest przez niego dotknięta minimum 150 razy podczas ich rozrostu. Na początku mokrego sezony przygotowywana jest gleba. Sadzenie ziaren tytoniu - Tabacco Negro Cubano, rozpoczyna się na początku września. Ma ono miejsce w specjalnych plantacjach. Istnieją dwa sposoby uprawy sadzonek, pierwszy z nich odbywa się poprzez przykrycie wsadzonych ziaren słomą dla ich ochrony, drugi z kolei w pływających polistyrenowych pojemnikach na nasiona, osłoniętych"tuneli" pokrytych tworzywem sztucznym. Po okresie około 45 dni, gdy sadzonki osiągną 13-15 centymetrów, są gotowe do przesadzenia.

Pikieren.jpg

Przesadzanie roślin odbywa się już w sezonie suchym w połowie października. Około 18-20 dni po przesadzeniu korzenie roślin umacnia się poprzez otoczenie ziemią ich podstaw. Gdy osiągnie odpowiednią wysokość z każdej rośliny usuwany jest górny kwiat aby skoncentrować wzrost na rozwoju większych liści.

Cover.jpg

Około 40 dni po przesadzeniu roślin można rozpocząć zbiory. Jest to bardzo pracochłonna czynność ponieważ każdy liść zbierany jest ręcznie. W pierwszej kolejności zbierane są liście, które znajdują najniżej. Pomiędzy pierwszym a drugim zbiorem musi minąć 7 dni, każdy kolejny zbiór odbywa się co 3 dni. Cały proces trwa około 30 dni.

Blatternte.jpg

Zbiory rozpoczynają się w grudniu i trwają do połowy marca. Każdy zebrany liść w pierwszej kolejności trafia do Casa de tabacco - tam następuję suszenie liść. Połączone w pary liście wieszane są na drążkach i wiesza się je na stojakach. W trakcie ich suszenia stopniowo podnosi się je coraz wyżej. Wentylacja i światło muszą być stale regulowane, aby umożliwić naturalne zmiany temperatury i wilgotności. Jest to jeden z wielu etapów tego procesu. Poniżej opisaliśmy je tak, aby przybliżyć Państwu ten bardzo ważny proces.

Fermentacja tytoniu

Fermentacja poszczególnych liści różni się od siebie i możemy ją podzielić na fermentacje liści okrywowych oraz liści wkładki.

grafico-procesoscapaxl-en.jpg

grafico-procesosxl-en.jpg

Fermentacja liści okrywowych


Zebrane liście trafiają do Cada de Tabbaco, tam poddaje się je suszeniu. Po 50 dniach liście ściągane są z drążków a następnie poddaje się je fermentacji. Od tej pory wszystkie operacje odbywają się w budynku Escogida czyli sortowni. Odbywająca się tam fermentacja liścia okrywowego trwa minimum 20 dni. Jest ona tak krótka ze względu na delikatność liścia. Proces ten usuwa zanieczyszczenia z liści, zmniejsza się ich kwasowość, zawartość nikotyny, a jednocześnie podkreśla się właściwości smakowe. Fermentacja wyrównuje również kolor okrywy.

2- Aufhängen der Blätter.jpg

Następnie wrappery są nawilżane i wietrzone aby przygotować je do kolejnej operacji. Liście sortuje się ze względu na trzy kryteria: wielkość, kolor oraz konsystencję. Sprawne oko osoby klasyfikującej liście jest w stanie zestawić około 50 różnych odcieni. Każdy liść poniżej określonego standardu jest odrzucany i nie wykorzystuje się ich w Habano.

p30_c.jpg

Posortowane cygara ponownie wiąże się w pary a następnie układa się je w bale zwane tercios. Tercios wykonane są z kory Palmy Królewskiej zwanej - yagua. Każda z nich posiada etykietę informującą jakie liście znajdują się w środku, jakiej są wielkości, kiedy zostały zebrane i zapakowane. Na koniec liście okrywowe zapakowane w tercios transportowane są do magazynu, w którym dojrzewają przez minimum sześć miesięcy.

Fermentacja liści wkładki

Nieco bardziej skomplikowany jest proces fermentacji wkładki cygara. Podobnie jak w poprzednim przypadku liście fillera suszone są w tradycyjnych stodołach przez 50 dni. Liście są zszywane i wieszane na tyczkach, a w trakcie całego procesu, gdy liście tracą wilgoć, tyczki są stopniowo podnoszone do górnej części stodoły. Również w tym przypadku wentylacja i światło są stałe regulowane, aby umożliwić naturalne zmiany temperatury i wilgotności.

Traditioneller Trockenschuppen.JPG

Po upływie tego okresu liście wkładki poddawane są pierwszej fermentacji. W tym celu układa się je w stosy i przykłada płótnem w celu dalszej redukcji naturalnej wilgotności. Aby zapewnić poprawny przebieg tego procesu niezbędny jest stały nadzór. Fermentacja jest niezbędna dla jakości palenia cygara. Usuwa ona zanieczyszczenia z liści, wygładzający smak i redukując kwasowość oraz nikotynę. Pierwsza fermentacja trwa około 30 dni. Liście, które zebrane zostały z górnych poziomów rośliny potrzebują dłuższego czasu, ze względu na ich grubość.

3- Fermentation.jpg

W kolejnym kroku liście są nawilżone i wietrzone aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia. Następnie są one sortowane i klasyfikowane w czterech podstawowych kategoriach smakowych:

  • medio tiempo
  • ligero
  • seco
  • volado

Po ścisłym procesie selekcji tylko połowa z wszystkich liści zostanie wykorzystana do produkcji Habano.
Po zaklasyfikowaniu liści, które zostaną wykorzystane do przygotowania mieszanek w fabryce kontynuuje się proces fermentacji. Medio tiempo, ligero i seco przechodzą drugą fermentację w pylonach przez okres 15 dni.
Następnie liście trafiają do Despaliladoras - kobiet, których zadaniem jest usunięcie centralnej żyły liścia. Robią to za pomocą noża w kształcie pierścienia.

4- Entrippen Deckblätter 2.jpg

W kolejnym korku liście wypełniacza są nawilżane, prasowane, a następnie układane na małe stosy i dociskane.
Wszystkie liście poddawane są kolejnej fermentacji. Dla medio tiempo, ligero i seco będzie to trzecia, a dla liści volado druga fermentacja. Czas jej trwania zależy od rodzaju tytoniu, ale waha się ona od 15 do 90 dni. W przypadku tej fermentacji tytoń układa się w stosy znane jako burros, które zakrywa się tkaniną. Jest on możliwy dzięki zawartość wody zatrzymywanej w liściu po nawilżeniu, które miało miejsce w poprzednim kroku. Temperatura musi być ściśle kontrolowana. Gdy staje się zbyt wysoka stos rozkłada się i pozostawia do ostygnięcia. Nowy stos odbudowuje się odwrotnie niż poprzedni tzn. dolne liście umieszczane są na górze, a te które wcześniej były na górze układa się na dole.
Po tej ostatniej fermentacji liście są wietrzone na regałach przez kilka dni, a następnie pakowane i przekazywane do magazynu na końcowy proces starzenia. Okres ich dojrzewania jest różny. Liście o najpełniejszym smaku (medio tiempo i ligero) dojrzewają najdłużej - przynajmniej dwa lata. Z kolei najlżejsze liście potrzebują minimum dziewięciu miesięcy starzenia. Liście wypełniacza pakowane są w bele zwane pacas. Każda z nich zawiera informacje jakie liście zawiera, jaka jest ich wielkość, rok zbioru oraz datę pakowania.

Odpowiednio przygotowane liście trafiają do fabryk. Tam zamieniają się w cygara, w artykule Anatomia Cygara wyjaśniamy krok po kroku ten interesujący proces i wyjaśniamy co towarzyszy powstawaniu wspaniałych Habano.