Przechowywanie cygar - humidor

Przechowywanie cygar - humidor

Utrzymanie cygar w doskonałej kondycji jest bardzo istotne. Warunki, w których są przechowywane mają bezpośredni wpływ na smak i jakość spalania.
Pierwszą rzeczą, której będziecie Państwo potrzebować jest odpowiedni humidor. Humidor to nic innego jak skrzynka wykonana z drewna cedrowego, która zapewni nam właściwą wilgotność do przechowywania tytoniu. Idealne warunki dla kubańskich cygar to 16-18 stopni Celsjusza oraz 65-70% wilgotności. W celu przeprowadzenia poprawnego odczytu wartości oraz utrzymania optymalnych warunków będziemy potrzebowali odpowiedniego higrometru oraz termometru i dobrej jakości nawilżacza.
Leżakowanie cygar w prawidłowych warunkach da nam niezwykłą przyjemność podczas ich degustacji. W tym dziale postaramy się wyjaśnić jak przechowywać cygara, jak przygotować humidor po jego zakupie oraz na jakie problemy możemy napotkać podczas magazynowania naszych cennych skarbów.

humidor

Przygotowanie nowego humidora

Humidor bezpośrednio po zakupie nie jest gotowy do przechowywania cygar. Jego wnętrze nie miało styczności z odpowiednią ilością wilgoci, dlatego utrzymanie w nim optymalnych warunków będzie niezwykle trudne. Poniżej wyjaśniamy jak odpowiednio przygotować nowy humidor.

W pierwszej kolejności humidor należy odświeżyć oraz wyczyścić np.: z pyłu, który pojawił się podczas produkcji. W tym celu otwórzmy jego wieko i pędzelkiem lub papierowym ręcznikiem przetrzyj jego ścianki.
W drugim kroku należy lekko zwilżyć miękką ściereczkę lub ręcznik papierowy wodą destylowaną i delikatnie przetrzeć wszystkie wewnętrzne ścianki urządzenia. Bardzo ważne aby do tego celu używać tylko wody destylowanej. Woda mineralna lub woda z kranu może zawierać substancje chemiczne i mineralne, które mogą zatykać pory drewna cedrowego co będzie rzutować na nieprzyjemny smak tytoniu lub powstawanie nalotów i pleśni.
Następnie nawilżacz, w który zwykle wyposażony jest  humidor należ wypełnić wodą destylowaną i pozostawić do namoczenia. W przypadku nawilżaczy wypełnionych kryształkami akrylo-polimerowymi ich namoczenie zajmie kilkanaście do kilkudziesięciu minut w przypadku nawilżaczy piankowych wystarczy 5 do 10 sekund. Uzupełniony nawilżacz przetrzeć ręcznikiem papierowym w celu odprowadzenia nadmiaru wody a następnie umieścić w humidorze i zamknąć jego wieko. Dokładny opis, wraz z ich wadami i zaletami opisaliśmy w artykule - nawilżanie humidora.
Tak przygotowane ścianki humidora oraz uzupełniony nawilżać należy zostawić na co najmniej 12 godzin.
Nie zapominajmy o kalibracji higrometru. Dzięki temu unikniemy błędnych odczytów urządzenia pomiarowego. Kalibracja powinna być przeprowadzana raz w roku. W tym artykule przeczytacie jak to zrobić - Jak skalibrować higrometr.
Drugi krok należy powtórzyć dwukrotnie w odstępach około 12 godzin. Nie można go pominąć ponieważ niewystarczająco nawilżone ścianki humidora mogą pochłonąć wilgoć z cygar, przez co osiągniemy odwrotny efekt.
Zakładając, że wszystkie powyższe kroki zostały odpowiednio wykonane kolejnym etapem jest ustabilizowanie wilgotności. Po zakończeniu wszystkich czynności wilgotność w humidorze powinna wynosić od 65 do 75%. Zaraz po zakończeniu procesu może być ona nieco wyższa, dlatego warto poczekać na jej ustabilizowanie.
Tak przygotowany humidor jest gotowy do sezonowania w nim cygar.

Dbaj o swój humidor

  • Przechowuj go w chłodnym i zacienionym miejscu z dala od przewodów cieplnych czy klimatyzacji. Nagła zmiana temperatury spowodowana na przykład wyeksponowaniem urządzenia na światło słoneczne może uszkodzić cygara.
  • Jeśli nie musisz, nie otwieraj humidora. Zbyt częste otwieranie spowoduje spadek wilgotności co bezpośrednio przełoży się na jakość cygar. Otwieraj go tylko jeśli chcesz wyciągnąć cygara, sprawdzić warunki panujące w środku lub uzupełnić nawilżacz.
  • Dbaj aby Twój humidor był zawsze wypełniony cygarami. Oczywiście nie zawsze musi być pełny, ale czym jest ich więcej tym łatwiej będzie ustabilizować wilgotność. Dbajcie aby minimalnie połowa humidora była zawsze wypełniona cygarami.
  • Kontroluj warunki. Producent ściśle określił warunki w jakich powinny być przechowywane cygara - 16-18 stopni Celsjusza oraz 65-70% wilgotności. Jeśli temperatura oraz wilgotność będą zbyt wysokie na cygarach może pojawić się pleśń, z kolei zbyt niskie odczyty spowodują, że cygara utracą wilgoć, staną się suche i będą spalać się szybko i nierównomiernie.
    Zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie 18 stopni Celsjusza w domowych warunkach może być trudne do osiągnięcia. Dlatego wielu aficionado przechowuje cygara w temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza i wilgotności nie wyższej niż 66%.
  • Korzystaj z wody destylowanej, odpowiednich płynów lub innych sprawdzonych nawilżaczy np: Boveda lub Humi-Smart. Jednym z powodów powstawania nalotów, pleśni jest woda z kranu, która może zawierać minerały lub zarodniki z pleśnią.

Powyższy opis jest podstawowym przewodnikiem, który rozszerzyliśmy w osobnych artykułach. O tym jak przechowywać cygara oraz na co zwrócić uwagę podczas ich przechowywania, jak skalibrować higrometr oraz jaki nawilżacz wybrać przeczytacie w następujących wpisach: