Słownik cygarowy

Słownik cygarowy

Binder (capote) - specjalny liść owijający liście wkładki (filler), jego zadaniem jest nadanie kształtu oraz odpowiedniej palności cygarom.

Celofan – przeźroczysta, ochronna folia, która jest umieszczana na cygarze w celu jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spowolnienia procesu wysychania tytoniu. Celofan wykonany jest z celulozy, głównego składnika ściany komórkowej rośliny.
Cygara kubańskie zaczęto pakować w celofan w połowie lat 30. XX wieku. W 1992 roku stosowanie celofanu zostało ograniczone do cygar robionych maszynowo, które były produkowane do początku lat 2000. Dzisiaj cygara kubańskie wykonywane ręcznie nie są pakowane w indywidualne opakowania celofanowe.

Denominación de Origen Protegida (D.O.P), Protected Denomination of Origin - oznaczenie i system ochron pochodzenia geograficznego produktów rolnych. Zastrzeżone dla selekcji najznakomitszych marek, których cygara produkowane są zgodnie z najsurowszymi normami upraw tytoniu tylko na określonych obszarach (Pinar del Rio, Partido, Remedios, Vuelta Arriba)

Edycja Limitowana - specjalna edycja cygar, do której zrobienia wykorzystuje się tytoń (filler, binder i wrapper) starzony minimum dwa lata przed zwinięciem. Limitowane Edycje cygar opatrzone są dodatkowym, złotym pierścieniem, na którym możemy znaleźć rok, w którym zostały zaprezentowane.

Figurado – cygaro o nieregularnym kształcie i spiczastym zakończeniu. Natomiast Double figurado to cygaro o spiczastych zakończeniach z obydwu stron np: Cuaba Salomones

Filler (tripa) – to dwa, trzy lub cztery odpowiednio zwinięte liście stanowiące o smaku smaku i mocy cygara.

Gran Reserva - specjalna edycja cygar, której nazwa została zarezerwowana tylko dla Habano, których tytoń (filler, binder i wrapper) był starzony minimum pięć lat przed zwinięciem. Cygara opatrzone są dodatkowym, czarno-złotym pierścieniem i zapakowane są w ozdobne, lakierowane pudełka. Ilość pudełek jest ściśle określona

Habanos – słowo habanos oznacza dosłownie "z Havany” i jest słowem używanym w odniesieniu do kubańskich cygar.

Habanos S.A. - kubańska firma odpowiedzialna za promocje, dystrybucje oraz eksport najwyższej jakości cygar i innych wyrobów tytoniowych na świecie. Została założona w 1994 roku.

Hecho a mano - Wykonywane ręcznie. Wszystkie cygara dostępne w naszej ofercie są wykonane ręcznie.

La Casa del Habano – światowa sieć sklepów z największym wyborem kubańskich cygar oraz akcesoriów cygarowych. Każdy sklep zapewnia najlepszy serwis oraz możliwie najszerszą ofertę Habanos przechowywanych w odpowiednich warunkach. Wiele z nich udostępnia możliwość degustacji cygar w cigar lounge. Na całym świecie znajduje się ponad 140 sklepów La Casa del Habano, pełną ich listę znajdą Państwo na www.lacasadelhabano.com

Ligero – pełnej mocy liść odpowiadający za moc i intensywność cygara. Liść rosnący na szczytach rośliny tytoni.

Maduro - nazwa ciemno-brązowego, prawie czarnego liścia okrywowego.

Medio Tiempo – bardzo rzadki liść używany sporadycznie, aby nadać cygaru dodatkowej intensywności. Medio Tiempo rośnie na szczycie rośliny tytoniu i ze względu na jego rzadkie występowanie wykorzystywany jest tylko w serii Cohiba Behike.

Pierścień - pierścień cygara pełni funkcję identyfikacyjną, wskazuje markę oraz kraj pochodzenia cygara. Po raz pierwszy zastosował go Don Gustavo Bock w latach 60. XIX wieku.

Parejo – cygaro o prostych, równoległych bokach z płaską lub cylindryczną głową

Partido - region zlokalizowany na południe od Hawany został założony w XVII wieku. Dziś jest to region wyspecjalizowany w uprawie tytoniu przeznaczonego na wrappery wykorzystywane zarówno w cygarach tripa larga jak i tripa corta totalmente a mano.

Pinar del Rio - nazwa regionu oraz miasta zlokalizowanego na zachodzie wyspy. Region słynie z produkcji najwyższej jakości tytoniu. Tytoń pochodzący z Pinar del Rio wykorzystywany jest w produkcji cygar najwyższej jakości.

Regionalna edycja - produkowane są dla konkretnego regionu. Zwykle stworzone są z mniej rozpoznawalnych kubańskich brandów, ale kojarzonych z konkretnym krajem, częścią świata lub dystrybutorem. Na dodatkowym srebrno-burgundowym pierścieniu znajdziecie Państwo dodatkową informację dla jakiego regionu zostały wyprodukowane cygara. Wiele edycji produkowanych jest w ściśle określonej ilości, a informacje o ilości wielkości produkcji można znaleźć na paczce. Cygara produkowane dla naszego regionu są opatrzone dodatkowym pierścieniem z napisem “Exclusiva 5ta Avenida”.

Remedios - najstarszy region produkcji tytoniu zlokalizowany w centralnej części wyspy. Dziś jest źródłem tytoniu dla cygar tripa corta totalmente a mano np.: Jose L. Pierda

Reserva - specjalna edycja cygar, do jej wykonania wykorzystuje się tytoń (filler, binder i wrapper) starzony minimum trzy lata przed zwinięciem. Cygara opatrzone są dodatkowym, czarno-srebrnym pierścieniem i zapakowane są w ozdobne, lakierowane pudełka. Ilość pudełek jest ściśle określona

Ring cygara - Określenia pierścień lub ring używa się również w odniesieniu do średnicy cygara, którą standardowo podaje się w częściach cala. Na przykład cygaro o średnicy 50 to inaczej 50/64 części cala. Cal to 2,54cm, gdybyśmy chcieli obliczyć średnice w minimetrach wyglądało by to w następujący sposób - 50/64 x 2,54 = 0,78125 x 2,54 = 19,84mm

Seco – średniej mocy liść odpowiadający za aromat cygara. Liść otrzymywany z środkowej części rośliny tytoniu

Torcedor - Cigar roller, osoba zajmująca się zwijaniem cygar

Tripa Corta (Short Filler) - wkładka cygara wykonana z kawałków posiekanego tytoniu

Tripa Larga (Long Filler) - wkładka cygara wykonana z pełnych liści tytoniu

Vegueros - kubański rolnik pracujący na plantacji tytoniu

Volado – łagodnej mocy liść odpowiadający za palność cygara. Liść pochodzi z najniższych części rośliny tytoniu

Vuelta Abajo - to region słynący z najlepszych terenów pod uprawę tytoniu. Jest głównym źródłem tytoniu dla kubańskich cygar i jedynym regionem, w którym rosną wszystkie jego rodzaje: wrappery, fillery i bindery.

Vuelta Arriba - to właśnie tutaj Krzysztof Kolumb dotarł w 1492 roku. Region, w którym po dziś dzień uprawia się tytoń. Nie jest on jednak wykorzystywany w Habanos.

Wrapper (capa) – jest to cienki, specjalnie wyselekcjonowany i elastyczny liść o walorach wizualnych. Jego najważniejszą cechą jest odpowiedni wygląd cygara, liść okrywowy ma znikomy wpływ na smak.