Słownik cygarowy

Słownik cygarowy


Aa

Amoniak - związek chemiczny występujący naturalnie w świeżo zebranym tytoniu. Zostaje on eliminowany w trakcie procesu fermentacji. Nieprawidłowo sfermentowane i wyleżakowane cygara mogą jednak zachować aromat amoniaku. Jest on niepożądany w trakcie degustacji i powodują poczucie ostrego, nieprzyjemnego aromatu.

Anilla - hiszpańskie określenie pierścienia cygara.

Aromat - charakterystyczny zapach palącego się cygara. Może on się różnić w zależności od kraju pochodzenia lub mieszanki tytoniu. Wysokiej jakości cygara emanują zazwyczaj kuszące aromaty. Niestety nie zawsze możemy w pełni docenić bukiet aromatów, dlatego dedykowanym miejscem do degustacji cygar jest cigar lounge.


Bb

Binder (capote) - specjalny liść owijający liście wkładki (filler), jego zadaniem jest nadanie kształtu oraz odpowiedniej palności cygarom.

Blind taste - czyli tak zwana ślepa degustacja to proces oceniania cygara nie znając jego marki lub kraju pochodzenia. Ważnym elementem tego rodzaju degustacji jest odizolowanie od informacji na temat cygara tj. Ceny, mocy, źródła pochodzenia i innych szczegółów dotyczących ocenianych cygar. Ten sposób degustacji zapewnia obiektywność oceny. Dzięki temu osoby oceniające mogą skoncentrować się wyłącznie na jakości smaku i aromatu bez wpływu czynników zewnętrznych.

Box code - To kod znajdujący się na spodzie pudełka cygar. Składa się z trzyliterowego kodu fabryki, miesiąca oraz roku, w którym cygara zostały zapakowane do pudełka. Data na spodzie pudełka jest pomocna w określeniu okresu leżakowania cygar.

Box pressed - lekko kwadratowy wygląd cygara. Kwadratową średnicę nadaje się poprzez pakowanie i układanie cygar jedno na drugim, tak aby fizyczne prasowanie nadało bardziej płaski i lekko kwadratowy kształt cygara.

Butan - bezbarwny gaz używany do napełniania zapalniczek. Jest preferowany dla miłośników cygar ze względu na swoje właściwości. Zapalniczki wyposażone w płomień typu jet zapewniają stabilny płomień o wysokiej temperaturze żarzenia ułatwiający równomierne rozpalenie cygara. Warto podkreślić, że korzystanie z niskiej jakości gazu może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem zapalniczki.

Bundle - metoda pakowania cygara mająca na względzie obniżenie kosztów związanych z dodatkowym opakowaniem. Zwykle zawiera 25 sztuk spakowanych w folię.


Cc

Celofan – przeźroczysta, ochronna folia, która jest umieszczana na cygarze w celu jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spowolnienia procesu wysychania tytoniu. Celofan wykonany jest z celulozy, głównego składnika ściany komórkowej rośliny.
Cygara kubańskie zaczęto pakować w celofan w połowie lat 30. XX wieku. W 1992 roku stosowanie celofanu zostało ograniczone do cygar robionych maszynowo, które były produkowane do początku lat 2000. Dzisiaj cygara kubańskie wykonywane ręcznie nie są pakowane w indywidualne opakowania celofanowe.

Cabinet - pudełka typu cabinet to wyjątkowy rodzaj opakowania wykonany z cedru hiszpańskiego. Są to drewniane skrzynki z przesuwnym wiekiem. Zostały zaprojektowane do przechowywania 25 lub 50 cygar. Cygara znajdujące się w pudełku są owinięte wstążką, dzięki której łatwiej wyciągnąć je z pudełka. Wstążka bardzo często ozdobiona jest logotypem marki. Ich solidna konstrukcja i staranne wykonanie sprawiają, że są one popularnym wyborem wśród koneserów cygar. Dla Aficionados, którzy starzą swoje cygara w humidorach, jest to preferowana forma pakowania.

Candela - zielony odcień liścia okrywowego, spotykany głównie w cygarach niekubańskich. Uzyskiwany jest dzięki odpowiedniemu sposobowi suszenia tytoniu, który utrwala zawartość chlorofilu w liściu tytoniu.

Cigar lounge - To miejsce stworzone do degustacji cygar. Odpowiednia wentylacja oraz wystrój sprawiają, że każda degustacja cygar w takim miejscu jest bardzo miłym doświadczeniem. Bardzo często cigar louge wyposażone są w humidor typu walk-in, z którego możemy wybrać cygaro przeznaczone do degustacji w lounge. Przykładami cigar lounge w Polsce są salony La Casa del Habano.

Claro - jasno brązowy odcień liścia okrywowego.

Colorado - brązowy odcień liścia okrywowego.

Corona - Jeden z najpopularniejszych formatów i kształtów cygar. W przypadku cygar kubańskich mierzy 42 średnicy oraz 142 mm długości. Dla cygar niekubańskich jest to zwykle 42 średnicy oraz 143 mm. Przykładami cygar w tym formacie są Montecristo No.3, Quai d’Orsay Coronas Claro oraz Romeo y Julieta Cedros de Luxe No.2.


Dd

Denominación de Origen Protegida (D.O.P), Protected Denomination of Origin - oznaczenie i system ochron pochodzenia geograficznego produktów rolnych. Zastrzeżone dla selekcji najznakomitszych marek, których cygara produkowane są zgodnie z najsurowszymi normami upraw tytoniu tylko na określonych obszarach (Pinar del Rio, Partido, Remedios, Vuelta Arriba)

Double Corona - Duży format cygara mierzący 49 średnicy oraz 194 mm długości. Do najsłynniejszych cygar produkowanych w tym formacie należą Hoyo de Monterrey Double Corona oraz Partagas Lusitanias.


Ee

Edycja Limitowana - specjalna edycja cygar, do której zrobienia wykorzystuje się tytoń (filler, binder i wrapper) starzony minimum dwa lata przed zwinięciem. Limitowane Edycje cygar opatrzone są dodatkowym, złotym pierścieniem, na którym możemy znaleźć rok, w którym zostały zaprezentowane.

Esteli - miasto w Nikaragui słynące z produkcji cygar. Esteli jest również źródłem nikaraguańskiego tytoniu.

English Market Selection - W skrócie EMS, odnosi się do cygar pochodzących z magazynu brytyjskiego dystrybutora cygar kubańskich Hunters & Frankau.


Ff

Figurado – cygaro o nieregularnym kształcie i spiczastym zakończeniu. Natomiast Double figurado to cygaro o spiczastych zakończeniach z obydwu stron np: Cuaba Salomones

Filler (tripa) – to dwa, trzy lub cztery odpowiednio zwinięte liście stanowiące o smaku smaku i mocy cygara.


Gg

Gran Reserva - specjalna edycja cygar, której nazwa została zarezerwowana tylko dla Habano, których tytoń (filler, binder i wrapper) był starzony minimum pięć lat przed zwinięciem. Cygara opatrzone są dodatkowym, czarno-złotym pierścieniem i zapakowane są w ozdobne, lakierowane pudełka. Ilość pudełek jest ściśle określona

Gomma - bezbarwny, bezwonny roślinny klej stosowany przez torcedore podczas zwijania cygar. Stosowany głównie do odpowiedniego zabezpieczenia głowy cygara.

Gordito - Spory format cygara, dłuży od robusto mierzący 50 średnicy oraz 139 mm (5 1/2 cala).


Hh

Habanos – słowo habanos oznacza dosłownie "z Havany” i jest słowem używanym w odniesieniu do kubańskich cygar.

Habanos S.A. - kubańska firma odpowiedzialna za promocje, dystrybucje oraz eksport najwyższej jakości cygar i innych wyrobów tytoniowych na świecie. Została założona w 1994 roku.

Hecho a mano - wykonywane ręcznie. Wszystkie cygara dostępne w naszej ofercie są wykonane ręcznie.


Ij


Jj


Ll

La Casa del Habano – światowa sieć sklepów z największym wyborem kubańskich cygar oraz akcesoriów cygarowych. Każdy sklep zapewnia najlepszy serwis oraz możliwie najszerszą ofertę Habanos przechowywanych w odpowiednich warunkach. Wiele z nich udostępnia możliwość degustacji cygar w cigar lounge. Na całym świecie znajduje się ponad 140 sklepów La Casa del Habano, pełną ich listę znajdą Państwo na www.lacasadelhabano.com

Ligero – pełnej mocy liść odpowiadający za moc i intensywność cygara. Liść rosnący na szczytach rośliny tytoni.


Mm

Maduro - nazwa ciemno-brązowego, prawie czarnego liścia okrywowego.

Medio Tiempo – bardzo rzadki liść używany sporadycznie, aby nadać cygaru dodatkowej intensywności. Medio Tiempo rośnie na szczycie rośliny tytoniu i ze względu na jego rzadkie występowanie wykorzystywany jest tylko w serii Cohiba Behike.

Mareva - To najpopularniejszy format wśród cygar kubańskich. Mierzy 43 średnicy oraz 129 mm długości. Cygara produkowane w tym formacie to m.in.: Cohiba Siglo II, Montecristo No.4, Romeo y Julieta Petit Corona, Hoyo de Monterrey Souvenir de Luxe.


Nn


Oo

Oscuro - ciemnobrązowy (niekiedy czarny), najciemniejszy odcień liścia okrywowego.

Obcinarka do cygar - akcesorium służące do otwarcia cygara (obcięcia głowy cygara). Najpopularniejsza jest obcinarka dwuostrzowa wyróżniająca się dwoma ruchomymi ostrzami. Kolejnym przykładem obcinarki jest obcinarka V, która charakteryzuje się ostrzem w kształcie litery V.


Pp

Pierścień - pierścień cygara pełni funkcję identyfikacyjną, wskazuje markę oraz kraj pochodzenia cygara. Po raz pierwszy zastosował go Don Gustavo Bock w latach 60. XIX wieku.

Parejo – cygaro o prostych, równoległych bokach z płaską lub cylindryczną głową

Partido - region zlokalizowany na południe od Hawany został założony w XVII wieku. Dziś jest to region wyspecjalizowany w uprawie tytoniu przeznaczonego na wrappery wykorzystywane zarówno w cygarach tripa larga jak i tripa corta totalmente a mano.

Pinar del Rio - nazwa regionu oraz miasta zlokalizowanego na zachodzie wyspy. Region słynie z produkcji najwyższej jakości tytoniu. Tytoń pochodzący z Pinar del Rio wykorzystywany jest w produkcji cygar najwyższej jakości.


Rr

Regionalna edycja - produkowane są dla konkretnego regionu. Zwykle stworzone są z mniej rozpoznawalnych kubańskich brandów, ale kojarzonych z konkretnym krajem, częścią świata lub dystrybutorem. Na dodatkowym srebrno-burgundowym pierścieniu znajdziecie Państwo dodatkową informację dla jakiego regionu zostały wyprodukowane cygara. Wiele edycji produkowanych jest w ściśle określonej ilości, a informacje o ilości wielkości produkcji można znaleźć na paczce. Cygara produkowane dla naszego regionu są opatrzone dodatkowym pierścieniem z napisem “Exclusiva 5ta Avenida”.

Remedios - najstarszy region produkcji tytoniu zlokalizowany w centralnej części wyspy. Dziś jest źródłem tytoniu dla cygar tripa corta totalmente a mano np.: Jose L. Pierda.

Reserva - specjalna edycja cygar, do jej wykonania wykorzystuje się tytoń (filler, binder i wrapper) starzony minimum trzy lata przed zwinięciem. Cygara opatrzone są dodatkowym, czarno-srebrnym pierścieniem i zapakowane są w ozdobne, lakierowane pudełka. Ilość pudełek jest ściśle określona.

Ring cygara - określenia pierścień lub ring używa się również w odniesieniu do średnicy cygara, którą standardowo podaje się w częściach cala. Na przykład cygaro o średnicy 50 to inaczej 50/64 części cala. Cal to 2,54cm, gdybyśmy chcieli obliczyć średnice w minimetrach wyglądało by to w następujący sposób - 50/64 x 2,54 = 0,78125 x 2,54 = 19,84mm.

Roller - Pracownik fabryki cygar zajmujący się zwijaniem cygar. W fabrykach cygar rollerzy zajmują się składaniem wkładki cygara oraz nałożeniem liścia okrywowego. Hiszpański termin określający rollera to torcedor.

Robusto - spory format cygara mierzący 50 średnicy oraz 124 mm długości w przypadku cygar kubańskich oraz 50 średnicy i 127mm długości w przypadku cygar niekubańskich. Jeden z najpopularniejszych formatów.Do najpopularniejszych cygar produkowanych w tym formacie należą: Partagas Serie D No.4, Cohiba Robusto, Hoyo de Monterrey Epicure No.2, Romeo y Julieta Short Churchills, Ramon Allones Specially Selected.


Ss

Seco – średniej mocy liść odpowiadający za aromat cygara. Liść otrzymywany z środkowej części rośliny tytoniu


Tt

Tapado - hiszpańskie słowo określające rodzaj plantacji pokrytych muślinem. Tkaniną chroniącą liście tytoniu przed bezpośrednią ekspozycją słońca. W ten sposób rosną liście wykorzystywane jako okrywy cygara.

Torcedor - cigar roller, osoba zajmująca się zwijaniem cygar.

Torpedo - cygaro o charakterystycznym kształcie z równoległym korpusem oraz spiczastym zakończeniem. Przykładami cygar produkowanym w tym kształcie są: Montecristo No.2, Partagas Serie P No.2, Bolivar Belicosos Finos

Tripa Corta (Short Filler) - wkładka cygara wykonana z kawałków posiekanego tytoniu.

Tripa Larga (Long Filler) - wkładka cygara wykonana z pełnych liści tytoniu.

Totalmente a mano - hiszp. Hecho a Mano czyli wykonane całkowicie ręcznie. Informacja umieszczana na pudełkach cygar odnosząca się do sposobu wykonania cygar.

Tuba - wykonane z aluminium akcesorium, w które pakowane są cygara. Cygarowa tuba pozwala zachować świeżość cygar. Chroni również cygara przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wyposażone są kawałek drewna cedrowego, dzięki czemu cygaro zachowuje swój smak.


Uu


Vv

Vegueros - kubański rolnik pracujący na plantacji tytoniu

Volado – łagodnej mocy liść odpowiadający za palność cygara. Liść pochodzi z najniższych części rośliny tytoniu

Vuelta Abajo - to region słynący z najlepszych terenów pod uprawę tytoniu. Jest głównym źródłem tytoniu dla kubańskich cygar i jedynym regionem, w którym rosną wszystkie jego rodzaje: wrappery, fillery i bindery.

Vuelta Arriba - to właśnie tutaj Krzysztof Kolumb dotarł w 1492 roku. Region, w którym po dziś dzień uprawia się tytoń. Nie jest on jednak wykorzystywany w Habanos.

Vitola - słowo określające format cygara np: robusto, corona, mareva.


Ww

Wrapper (capa) – jest to cienki, specjalnie wyselekcjonowany i elastyczny liść o walorach wizualnych. Jego najważniejszą cechą jest odpowiedni wygląd cygara, liść okrywowy ma znikomy wpływ na smak.


Zz