Sezonowanie humidora

Jak przygotować humidor

do przechowywania cygar?

Wybór humidora to jeden z kilku kroków, który powinniśmy wykonać, aby odpowiednio przechowywać cygara. Pierwszym z nich jest sezonowanie czyli odpowiednie nawilżenie jego ścianek. Warunki, w których będą przechowywane cygara mają wpływ na ich smak. Ominięcie tego procesu może spowodować pochłonięcie wilgotności z cygar przez drewno cedrowe, z którego wykonane jest wnętrze humidora. Tym samym osiągnęlibyśmy efekt przeciwny do pożądanego. Jak zatem przygotować humidor do przechowywania cygar? Jakie są optymalne warunki przechowywania?

Czym jest humidor?

Humidor to urządzenie służące do przechowywania cygar. Zwykle jest nim zamknięta skrzynia lub pojemnik. Jego budowa ma zapewnić szczelność dzięki, której utrzymamy optymalne warunki. Wnętrze humidora wykonane jest zwykle z drewna cedrowego. Jedną z jego właściwości jest łatwe przyswajanie wilgotności. Cedr rekompensuje również niewielkie wahania wilgotności, które mogą nastąpić po jego otwarciu lub zmianie temperatury powietrza. Ponadto jego aromat pozytywnie wpływa na starzenie tytoniu. Jego zewnętrzna część może być wykonana z innego materiału. Niezbędnymi dodatkami do każdego humidora są nawilżacz oraz higrometr (najlepiej wraz z termometrem). Pomogą nam one w utrzymaniu pożądanych warunki oraz ich kontrolowanie. Nowe humidory zwykle wyposażone są w podstawowe nawilżacze i urządzenia pomiarowe, poniżej opisaliśmy je bardziej szczegółowo.
Zapewnienie optymalnych warunków to tylko jedna z funkcji humidora. Kolejną jest ochrona cygar przed obcymi zapachami i aromatami. Tytoń z dużą łatwością pochłania aromaty z otoczenia. Odseparowanie ich i szczelne zamknięcie uchroni je przed negatywnym wpływem niepożądanych aromatów.
Opisana wyżej definicja humidora jest tylko częściowym wyjaśnieniem. Występują również inne formy humidorów. Jednym z nich jest walk-in humidor, czyli pomieszczenie, które poprzez zastosowanie specjalnych nawilżaczy, klimatyzacji oraz odpowiedniej konstrukcje zapewni cygarom optymalne i stabilne warunki. Kolejną jest szafa, która jest właściwie większą formą „klasycznego” humidora. Rozwój technologii jest zauważalny również i w świecie cygar. Dość nowoczesnym i co raz powszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich lodówek, które zapewniają nie tylko wilgotność, ale również temperaturę.

Jakie są najlepsze warunki przechowywania cygar?

Optymalne warunki przechowywania cygar kubańskich 16-18 stopni Celsjusza oraz 65-70% wilgotności. Magazynowanie cygar w takich warunkach jest kluczem do pełniej pozytywnych wrażeń degustacji. Temperatura i wilgotność są ze sobą bezpośrednio związane, dlatego warto kontrolować odczyt termometru oraz higrometru. Poniżej dokładniej opisaliśmy wpływ temperatury na wilgotność, ale w dużym skrócie – wyższa temperatura może wpłynąć na wzrosty wilgotność. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie warunków panujących w humidorze. Dokładny wpływ temperatury oraz wilgotności opisaliśmy w poście - Jak przechowywać cygara.

Sezonowanie humidora krok po kroku

Humidor bezpośrednio po zakupie nie jest gotowy do przechowywania cygar. Przed rozpoczęciem sezonowania naszych ulubionych cygar należy przygotować humidor. Ten proces będzie wymagał odrobiny cierpliwości, ale zapewni naszym skarbom optymalne warunki. Poniżej krok po kroku opisaliśmy jak to zrobić.
Będziemy potrzebowali:

  • wody destylowanej – znajdziecie ją na stacji benzynowej, aptece czy dużym supermarkecie
  • czystej ściereczki
  • naczynie lub pojemnik, który zmieści się w humidorze i nie zostawi obcych zapachów

Uwaga!
Bardzo ważne, aby używać tylko wody destylowanej. Woda mineralna lub woda z kranu mogą zawierać zawierać substancje chemiczne i mineralne, które mogą zatkać pory drewna cedrowego co może wpływać na nieprzyjemny smak tytoniu lub powstawanie nalotów i pleśni.

Krok I

Na początku należy oczyścić wnętrze humidora, które mogło zostać zakurzone lub zabrudzone w procesie produkcji. W tym celu otwórzmy jego wieko i papierowym ręcznikiem, czystą szmatką lub pędzelkiem oczyśćmy jego ścianki pozbywając się niepożądanego brudu. Jeśli po otwarciu humidora napotkacie na obce zapachy np.: zapach kleju, należy go wywietrzyć.

Krok II

Po oczyszczeniu wnętrza możemy przejść do kolejnego kroku. Lekko zwilżoną ściereczką należy przetrzeć ścianki humidora. Pamiętajmy, aby korzystać tylko z wody destylowanej. Drewno cedrowe powinno powoli wchłonąć wilgoć. Ściereczka powinna być tylko wilgotna. Lepiej przetrzeć drewno ponownie niż za mocno je nawilżyć.

Krok III

Po wchłonięciu wilgoci przez drewno cedrowe należy włożyć do humidora naczynko wypełnione wodą destylowaną. Zamknięty humidor wraz z pojemnikiem zostaw na 12 godzin. Najlepiej korzystać ze szklanego lub porcelanowego naczynia, które nie pozostawi obcych zapachów.

Krok IV

Po upływie 12 godzin od włożenia do humidora pojemnika wypełnionego wodą destylowaną należy powtórzyć krok 2 – czyli ponownie przetrzeć wnętrze humidora wilgotną szmatką. Następnie umieść w nim naczynko z wodą destylowaną i zostaw na kolejne 12 godzin.
Tą czynność należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie.

Krok V

W trakcie nawilżania wnętrze humidora możemy zająć się przygotowaniem nawilżacza oraz kalibracją higrometru. Niemal każdy nowy humidor wyposażony jest w podstawowe akcesoria – nawilżacz i higrometr. Nawilżacze zwykle wypełnione są kryształkami lub pianką. W celu przygotowania nawilżacza piankowego należy stopniowo wypełniać go małą ilością wody destylowanej lub specjalnym płynem. W przypadku nawilżaczy wypełnionych kryształkami należy wlać do niego niego lub zamoczyć go w wodzie destylowanej i odczekać aż powiększą swoją objętość i staną się przeźroczyste. Dokładny opis nawilżaczy znajdziecie w poście – Nawilżanie humidora.
Kolejną czynnością, którą możemy wykonać podczas sezonowania humidora jest kalibracja higrometru, pod warunkiem, że higrometr nie jest wbudowany w ściankę humidora. W tym celu należy wykonać jeden z dwóch testów, które opisaliśmy tutaj – Jak skalibrować higrometr.

Krok VI

Jeśli wszystkie kroki zostały odpowiednio wykonane kolejnym etapem jest ustabilizowanie wilgotności. Po prawidłowym nawilżeniu, wilgotność w humidorze powinna wynosić 65 – 75%. Zaraz po zakończeniu procesu może być ona nieco wyższa. Ale celem tego kroku jest ustabilizowanie odczytu. Jeśli wilgotność zostanie ustabilizowana włóżmy do humidora wszystkie akcesoria oraz cygara. Jeszcze przez chwile mogą następować pewne odchylenia w odczycie wilgotności, ale po kilku dniach warunki powinny się całkowicie ustabilizować.

Przydatne informacje

Gdzie powinien być ustawiony humidor?

Najlepszym miejscem dla humidora jest chłodne i zacienione miejsce z dala od przewodów cieplnych oraz klimatyzacji, które mogą wpłynąć na nagłą zmianę temperatury. Otoczenie, w którym znajdować się będzie humidor może mieć przełożenie na warunki panujące w jego wnętrzu.
Zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie 18 stopni Celsjusza w domowych warunkach może być trudne do osiągnięcia. Dlatego wielu aficionado przechowuje cygara kubańskie w temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza i wilgotności nie wyższej niż 66%.

Wietrzenie humidora

Jeśli nie musisz, nie otwieraj humidora. Zbyt częste otwieranie spowoduje spadek wilgotności. Otwieraj go jeśli chcesz wyciągnąć cygara, sprawdzić warunki lub uzupełnić nawilżacz. Jeśli sięgasz po cygara stosunkowo rzadko raz w tygodniu sprawdź warunki (wilgotność i temperaturę) oraz poziom napełnienia nawilżacza.

Jaka jest minimalna ilość cygar, które można przechowywać w humidorze?

Dbaj aby Twój humidor był zawsze wypełniony cygarami. Oczywiście, nie zawsze musi być pełny, ale czym jest ich więcej tym łatwiej ustabilizować warunki. Dbajcie aby przynajmniej połowa humidora była zawsze wypełniona cygarami.

Jak często kontrolować warunki w humidorze?

Z całą pewnością nie można tego robić zbyt często. Starajmy się sprawdzać wilgotność oraz temperaturę za każdym razem kiedy sięgamy po cygara lub raz w tygodniu. Podczas sprawdzania warunków warto przeglądnąć cygara. Jeśli będą wydawać się zbyt suche lub zbyt mokre warto zrewidować warunki ich przechowywania.

Jak zapewnić cygarom stałą wilgotność?

Jeśli znaleźliście odpowiednie miejsce dla Waszego humidora, ale zmagacie się wysoką lub zbyt wilgotnością warto rozważyć wymianę nawilżacza na taki, który zapewni cygarom odpowiednie nawilżenie. Nawilżacze Humi-Smart utrzymują stały poziom wilgotność, pochłaniając i oddając do otoczenia parę wodną. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować poziom wilgotności.