zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Habanos S.A. Ogłasza rekordowe przychody w 2023 roku
19 mar

Habanos S.A. Ogłasza rekordowe przychody w 2023 roku

user icon Szymon Kwiatkowski

Podczas konferencji prasowej otwierającej XXIV Habano Festival, wiceprezes handlowy Habanos S.A. Jorge Perez Martelli zaprezentował wyniki finansowe firmy Habanos S.A. W minionym roku firma odnotowała przychody wynoszące 721 milionów dolarów. Oznacza to wzrost o 31% rok do roku. To bardzo duży sukces, który potwierdza wyjątkową pozycje cygar premium Habanos S.A. na światowym runku.

27 marek cygar kubańskich obecne są w ponad 130 krajach, na pięciu kontynentach dzięki globalnej dystrybucji i wyspecjalizowanej sieci sprzedaży. Pod względem wielkości sprzedaży w 2023 roku najlepsze wyniki odnotowały następujące rynki: Chiny, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy i Wielka Brytania. Z kolei pod kątem wolumenu Hiszpania jest największym rynkiem dla Habanos, a następnie Francja, Chiny, Niemcy i Szwajcaria. Regionem o największym udziale w sprzedaży jest niezmiennie Europa odpowiadająca za 56% całkowitej wartości sprzedaży. Kolejnymi rynkami są Azja (21%), Ameryka Północna (z wyłączeniem USA) i Południowa (13%), Aftyka i Bliski Wschód (10%).

Dla Habano S.A. miniony rok był bardzo aktywny. Zaprezentowano 31 nowych produktów tj. Cohiba Siglo de Oro, Cohiba Ideales, Romeo y Julieta Cupidos, Hoyo de Monterrey No.4 czy Bolivar New Gold Medal. Jak przekazał Jorge Perez Martell „Istnieją różne powody uzasadniające ten wzrost ”. Jednym z nich jest ponowne otwarcie rynku dóbr luksusowych po pandemii Covid-19, co zwiększyło popyt na cygara premium. Dużym zainteresowaniem cieszyły się cygara edycji limitowanych.

W trakcie konferencji wspomniano również o odbudowie infrastruktury w kluczowym regionie upraw tytoniu – Pinar del Rio, które uległy zniszczeniu spowodowanych przez huragan. Głównie ucierpiały „Casa del tabacco”, w których przeprowadzane jest suszenie liści oraz fermentacja. Według słów Jorge Perez Martelli dziś infrastruktura jest w 100% sprawna.

W ramach wydarzeń zaplanowanych na 2024 roku ogłoszono Światowy dzień Habanos (Habanos World Days), które odbędą się w Londynie w dniach 20 – 22 czerwca. Będą one one skupione na marce Trinidad.