zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Jose L. Piedra - Historia marki
09 maj

Jose L. Piedra - Historia marki

user icon Szymon Kwiatkowski

Historia marki Jose L. Piedra rozpoczęła się pod koniec lat 80. XIX wieku. Rodzina Piedra pochodząca z Asturii położonej w północno-zachodniej części Hiszpanii przeniosła się na Kubę. Wbrew panującemu ówcześnie kierunkowi nie wybrali zachodniej części wyspy. Dla wielu hiszpańskich rodzin był to bardzo popularny kierunek. Rodzina Piedrów osiedliła się w regionie Vuelta Arriba, dokładniej w pobliżu miasta Santa Clara, gdzie uprawa tytoniu rozpoczęła się już w XVI wieku. Znajdują się tam dwa obszary uprawy tytoniu – Remedios oraz Oriente.

Zaraz po osiedleniu się na wyspie senior rodu Jose Lamadrid Piedra założył fabrykę cygar, która nosiła jego imię. Pochodzenie marki wyróżnia ją na tle innych, bowiem źródłem pochodzenia wszystkich rodzajów liści dla marki Jose L. Piedra jest region Vuelta Arriba. Po śmierci Jose Lamadrida Piedry, zarządzaniem rodzinną firmą zajął się jego bratanek - Jose Lamadrid Piedra II, który bardzo przyczynił się do rozwoju marki. Po jego śmierci 15 czerwca 1942 roku, dobrze prosperująca firma przeszła w ręce jego syna - Jose Lamadrid Piedra III.

Lata 40. i 50. ubiegłego wieku były niezwykle dobre dla producentów cygar. Marka Jose L. Piedra zdecydowanie wykorzystała koniunkturę, a jej głównymi odbiorcami byli miłośnicy cygar w Stanach Zjednoczonych. Obok takich marek jak Juan Lopez oraz Quintero, cygara produkowane przez rodzinę Pirdra były jednymi z najlepiej sprzedających się w tamtym czasie. Warte pokreślenia jest to, że wszystkie cygara w portfolio marki były ówcześnie wykonywane ręcznie z pełnych liści tytoniu.

Losy wielu producentów cygar na Kubie zmieniły się 3 lutego 1963 roku. Prezydent John F. Kennedy w ramach przeciwdziałania władzy na Kubie wprowadził sankcje gospodarcze, handlowe oraz finansowe. To uniemożliwiło kubańskim firmom prowadzenie handlu ze Stanami Zjednoczonymi, wywołując kryzys m.in. w sektorze tytoniowym.

Co ciekawe produkcja cygar była nadal kontynuowana. Jak podaje katalog Cuban Cigar Website, marka Jose L. Piedra wykonywała ówcześnie trzy cygara – Superiores (R40 x 146mm), Royal Palms (R30 x 140mm) oraz Panetelitas de Hebra (R30 x 111mm). Produkcja dwóch pierwszych vitoli została zakończona w latach 70. natomiast Jose L. Piedra Superiores był produkowany aż do początku lat 90. XX wieku. Po wygaszeniu produkcji na kilka lat zapomniano o marce.

Cygara Jose L. Piedra pojawiły się w nowej odsłonie w 1996 roku. Od tego czasu cygara cygara wykonywane są ręcznie, ale z kawałków tytoniu. Jose L. Piedra powróciła na rynek z 6 nowymi vitolami: Brevas (Brevas JLP - R42 × 133 mm), Cazadores (Cazadores JLP - R43 × 152 mm),Conservas (Conservas JLP - R44 × 140 mm), Cremas (Cremas JLP - R(40 × 136 mm), Petit Cetros (Petit Cetros JLP - R38 × 127 mm), Nacionales, (Nacionales JLP - R42 × 134 mm). Do dnia dzisiejszego w portfolio w ciąż występują Conservas, Cazadoraz oraz Brevas.

Dziś cygara Jose L. Piedra traktowane są jako cygara o dobrym stosunku jakości do ceny. Cechują się średnią do pełnej mocy i są wykonywane ręcznie „Totalmente a Mano” z kawałków liści tytoniu „Tripa corta”.

Habanos S.A. od kilku lat stara się uatrakcyjnić markę. Całkiem niedawno marka Jose L. Piedra zyskała odświeżoną, atrakcyjną identyfikacje wizualną. Od 2022 roku cygara zdobi nowy pierścień. W 2019 roku do portfolio marki zostało poszerzone o nowe cygaro Jose L. Piedra Petit Caballeros, które bardzo dobrze wpisuje się w aktualnie panujący trend.

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że marki wolumenowe stają się bardzo atrakcyjne jest całkowite zaprzestanie produkcji cygar maszynowych. Od 2006 wszystkie cygara w portfolio Habanos S.A. produkowane są ręcznie.

Marka Jose L. Piedra oferuje cygara o dużej przystępności w wielu formatach. Ich wyjątkowe pochodzenie sprawia, że jest ciekawą pozycją dla wielu amatorów cygar kubańskich.