zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara - Część I
01 sie

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara - Część I

user icon Szymon Kwiatkowski

Wybierając pairing do cygar wielu aficionados często kieruje się stereotypami wybierając whisky rum, nieco rzadziej koniak. Chcąc poszerzyć spektrum możliwych połączeń zaprosiliśmy do współpracy fantastycznych ludzi z Browaru Górniczo-Hutniczego. Ze względu na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, połączenie nasunęło się samo. W ciągu nadchodzącego tygodnia przedstawimy Wam kilka połączeń cygar o zupełnie różnych charakterach z różnymi stylami piw zaproponowanych przez Kamila Domańskiego – piwowara Browaru Górniczo-Hutniczego. Wiemy, że to dość niepopularne połączenie, dlatego sięgnęliśmy po piwa o wyjątkowym charakterze łączące piwowarski kunszt z cierpliwością w oczekiwaniu na dojrzałe i pełne smaku piwo.

Browar Górniczo-Hutniczy

Założenie Browaru Górniczo-Hutniczego uświetniało jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie. Współtworzą go studenci, absolwenci, pracownicy oraz sympatycy AGH. Browar łączy wszystkich miłośników piwa. To co wyróżnia BGH to stosowanie receptur opartych o polskie odmiany chmielu. Ich piwo jest produktem rzemieślniczym, którego charakteryzuje świeżość i najwyższa jakość wykonania. Obecnie Browar ściśle współpracuje z pracownikami naukowymi Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wspiera również szkoły browarnicze. Jesteśmy niemal sąsiadami dlatego właśnie tam spotkaliśmy się wspólnie z Kamilem Domańskim, aby spróbować piw, które najlepiej komponują się z kubańskimi cygarami. Zespół piwowarów opracował receptury i uwarzył piwo w 12 stylach. My wybraliśmy cztery, a kolejne połączenia będą odkrywane w kolejnych dniach.

Czy kierowaliśmy się w wyborze

W tworzeniu połączeń kierowaliśmy się bogactwem aromatów, intensywnością piwa. Co wcale nie oznacza, że będą identyczne zarówno w piwie jak i cygarze. Mają się odpowiednio balansować i podkreślać niuanse. Również i Wy możecie sprawdzić takie połączenie odwiedzając Browar Górniczo Hutniczy w Klubie Studio w Krakowie.

Pierwsze połączenie

Boliar Royal Coronas oraz Baltic Porter Barrel Aged

Alkohol 7,9% obj. | Ekstrakt 18,1% wag. | IBU 2/5

Pierwsze połączenie to kubańska klasyka i ciemne piwo dolnej fermentacji, które dodatkowo leżakowane było w beczkach po irlandzkiej whiskey. Bolivar Royal Coronas zestawiliśmy z Baltic Porter Barrel Aged. Porter Bałtycki na polskich odmianach chmielu leżakowany w beczkach to piwo o głębokiej, czarnej barwie. Aromaty karmelu, wanilii, gorzkiej czekolady dobrze uzupełniają cygaro o pełnej mocy, któremu towarzyszą nuty kawy, przypraw i skóry. Baltic Porter Barrel Aged to wyraziste piwo o wyższej zawartości alkoholu. Jego pełny smak idealnie komponuje się z mocnym cygarem.

_MG_1032.jpg

Pokażcie jak Wy łączycie smaki. Oznaczcie nas w Social Mediach i pokażcie jakie połączenie wybraliście. Linki do naszych profili znajdziecie poniżej. Piwo z Browaru Górniczo-Hutniczego możecie znaleźć w Klubie Studio oraz dobrych sklepach z piwami regionalnymi.

Facebook
Instagram
Zdjęcia: Mateusz Wójtow - Facebook | Instagram | WWW