zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Ramon Allones - Historia Marki
25 gru

Ramon Allones - Historia Marki

user icon Szymon Kwiatkowski

Kontynuując serię historii kubańskich marek cygarowych sięgamy po jeden z najstarszych brandów w portfolio Habanos. Marka, która mimo niewielkiego portfolio była pionierem wielu rozwiązań. Przez lata zyskała wielu fanów, a jej flagowe cygaro jest niemal ikoną formatu robusto.

Historia marki Ramon Allones

Ramon Allones została założona w 1837 roku przez braci Antonio i Ramona Allonesów. Dopiero 1945 marka została zarejestrowana, ale to co jest najważniejsze, to fakt, ze jej produkcja nigdy nie została przerwana. Od 1848 roku cygara Ramon Allones produkowane były w fabryce La Eminencia w Hawanie. Mimo, że fabryka już nie istnieje, rozwiązania w niej zastosowane wykorzystywane są do dziś.

Marka Ramon Allones jako pierwsza zaczęła ozdabiać swoje pudełka. Habilitaciones bo tak nazywają się papierowe zdobienia na drewnianych pudełkach wyróżniały markę braci Allones na tle innych. To nie koniec nowatorskich rozwiązań. Razem z marką Don Gustavo Bock’a była jedną z pierwszych, która stosowała pierścienie na swoich cygarach. W XIX wieku cygara pakowane były w paczkach po 50 lub 100 cygar, Ramon Allones jako pierwszy wprowadził pudełka mieszczące 25 cygar. Wyjątkowe również było ułożenie cygar w pudełku. Na trzech poziomach cygara tworzyły charakterystyczny układ 8-9-8, czyli 8 cygar znajdowało się na samym spodzie, 9 w środku i 8 na górze. Takie ułożenie cygar zmieniało również prezentacje pudełka.

Wraz z rozpoczęciem XX. Wieku marka przechodziła liczne zmiany właścicielskie. W 1911 roku Ramon Allones trafił w ręce Huters, brytyjskiego importera cygar, który obecnie jako Hunters & Frankau jest dystrybutorem cygar Habanos w Wielkiej Brytanii. W tym czasie regularnie produkowano aż 62 różnych formatów cygar. W roku 1927 marka została przejęta przez firmę Cifuentes, Pego y Cía, którą możecie kojarzyć z wpisu o historii marki Partagas. Firma prowadzona przez legendarnego Ramona Cifuentesa była właścicielami takich brandów jak wspomniany wcześniej Partagas oraz Bolivar i La Gloria Cubana. Mimo wielu trudności i zakazu importu cygar kubańskich do Wielkiej Brytanii po wybuchu drugiej wojny światowej cygara Ramon Allones nadal cieszyły się dużą popularnością. Po zniesieniu wspomnianego wcześniej zakazu sprzedaż cygar Ramon Allones przewyższała sprzedaż ówcześnie najważniejszego gracza na rynku cygarowym – Montecristo.
Po wybuchu Rewolucji Kubańskiej i nacjonalizacji przemysłu tytoniowego przez rząd Fidela Castro liczba produkowanych formatów marki Ramon Allones nie uległa zmianie. Dopiero w 1972 roku nastąpiła spora redukcja mniej popularnych formatów. Co ciekawe pierwotna wersja cygara Allones Specially Selected w formacie R48 x 130mm, przestała być produkowana. Trzy lata później pojawiła się nowa wersja popularnego RASS’a w formacie robusto, od tego czasu Ramon Allones Specially Selected stało się flagowym formatem tej marki.
W 2019 roku Habanos S.A zmienił klasyfikację kubańskich brandów. Dziś selekcjonowane są w czterech kategoriach. Pierwszą z nich są marki globalne, drugie to marki wysokowartościowe, trzecie marki wolumenowe, a ostatnia kategoria skupia pozostałe brandy. Ramon Allones sklasyfikowany został jako marka wysokowartościowa co pokazuje, że mimo niewielkiego portfolio to bardzo ceniony brand.

Cygara Ramon Allones w regularnej produkcji

Wszystkie cygara w portfolio Ramon Allones charakteryzują się pełną mocą i niezwykłym aromatem. W regularnej produkcji znajdują się (tylko) 4 formaty. Oprócz wspomnianego wcześniej Ramon Allones Specially Selected, wśród cygar sygnowanych marką Ramon Allones znajdziemy niewielkie cygaro w formacie minutos czyli Ramon Allones Small Club Coronas oraz dedykowany dla doświadczonych Aficionados cygaro w formacie prominentesRamon Allones Gigantes. Ostatnie cygaro w regularnej produkcji dedykowane jest dla salonów cygarowych La Casa del Habano, mowa oczywiście o Ramon Allones Superiores.

Limitowane i Regionalne edycje cygar Ramon Allones

Od 2005 roku Habanos S.A., zezwala dystrybutorom z całego świata na zamawianie cygar dedykowanych dla konkretnego regionu. Seria Edición Regional z roku na rok zyskiwała co raz większą popularność. Skoro wspominamy o nich w tym wpisie nie powinno dziwić, że jednym z pierwszych cygar zaprezentowanych w ramach Edycji Regionalnej było cygaro marki Ramon Allones. Również i w tym przypadku marka okazała się być pionierem. Od 2005 roku dystrybutorzy na całym świecie wykorzystywali tę markę ponad 40 razy! Jedną z ostatnich, bardzo ważną dla naszego regionu Edycji Regionalnych jest Ramon Allones Sr. Henry Edición Regional Alemania. Wyjątkowe cygaro zostało wyprodukowane z okazji 90. urodzin Heinricha Villigera, dyrektora zarządzającego 5th Avenue Products Trading GmbH, dystrybutora kubańskich cygar na Niemcy, Austrię i Polskę. Cygaro w formacie Geniales zostało wyprodukowane w ilości 18.000 pudełek, w których znajduje się 10 cygar. Mamy nadzieję, że edycja regionalna w najbliższym czasie trafi również do Polski.

Ramon-Allones-Sr--Henry-Edicion-Regional-Alemania-2020-2-2048x1247.jpg

Ramon Allones do tej pory doczekał się trzech cygar z serii Edición Limitada. Pierwszym z nich było Ramon Allones Extra z 2011 roku, które ozdobione było pierścieniem stylizowanym na ten, który zdobił cygara Ramon Allones w latach 1960 – 1972. Kolejnym z nich był Ramon Allones Club Allones w 2015 roku, produkowany w specjalnie przygotowanej dla tego cygara vitolii Club Allones (R47 x 135mm). Sprzedawany był w tzw. Dress boxach – nawiązujących do opakowań, których produkcje zapoczątkowała marka Ramon Allones. Ostatnim cygarem wyprodukowanym w ramach prestiżowej edycji był Ramon Allones No.2.

Cygaro z 2019 roku było nawiązaniem do niezwykłej edycji regionalnej. Ramon Allones Belicosos Finos, zostało wyprodukowane na zlecenie Hunters & Frankau jako pierwowzór edycji regionalnej. Pierwsza partia tych cygar oznaczona była po prostu „Belicosos”, podczas gdy kolejne partie były sygnowane jako „Belicosos Finos”. W nawiązaniu do tego wyjątkowego cygara Habanos S.A. zaprezentował edycje limitowaną produkowaną w tym samym formacie – Campanas (R52 x 140mm), ale nazywając je No.2. Cygara pakowane były w piękne zielone pudełko nawiązując do kolorystyki marki. Nic więc dziwnego, że prezentacja cygara Ramon Allones No.2 odbyła się w Wielkiej Brytanii.

Banner_RamonAllones.png

Źródło: Habanos S.A., 5th Avenue