zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

Vegas Robaina - Historia marki
17 sie

Vegas Robaina - Historia marki

user icon Szymon Kwiatkowski

Marka, której historię przybliżymy jest hołdem dla „Ojca chrzestnego kubańskiego tytoniu”. Bo tak nazywano Don Alejandro Robaine, właściciela słynnej plantacji Vega Robaina

Historia marki Vegas Robaina

Marka została założona w 1994 roku i jest jednym z najmłodszych kubańskich brandów. Habanos S.A. wprowadził ją jako nową linię doceniając niezwykły wkład jednej z najważniejszej postaci w świecie cygar – Don Alejandro Robainy. Był właścicielem plantacji, którą od połowy XIX wieku zajmowała się rodzina Robainów. Don Alejandro wychował się na rodzinnej plantacji, swoje pierwsze cygaro wypalił mając zaledwie 9 lat. Jego życie nie mogło potoczyć się inaczej. W 1951 roku zastąpił swojego ojca poświęcając swoje życie doskonaląc techniki upraw i zwijania tytoniu stając się jednym z najlepszych producentów tytoniu w kraju.

Plantacja Don Alejandro Robany znajduje się w regionie San Luis, w prowincji Pinar del Rio. Jest ona źródłem doskonałego tytoniu. Każdego roku ponad 80% zbiorów tytoniu z plantacji Robainów wykorzystuje się jako liść okrywowy takich brandów jak Cohiba, Romeo y Julieta oraz Ramon Allones. Don Alejandro Robaina zmarł w 2010 roku, w wieku 91 lat. Dziś rodzinną plantacją zajmuje się jego syn – Hirochi Robaina.

Premiera nowej marki odbyła się 7 czerwca 1997 roku w Hotelu Ritz w Madrycie. Marka Vegas Robaina jest uhonorowaniem pracy Don Alejandro Robainy. Ale w szerszym ujęciu jest również dowodem uznania dla wszystkich kubańskich plantatorów zajmujących się tytyoniem. Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom możemy cieszyć się najlepszym tytoniem wykorzystywanym do najlepszych Habano. Co warte podkreślenia w tym samym roku została zaprezentowana, która oddaje hołd wszystkim plantatorom tytoniu – Vegueros.

Cygara Vegas Robaina

Cygara marki Vegas Robaina charakteryzują się średnią do pełnej mocy i doskonałą konstrukcją. W dnu prezentacji ukazało się pięć regularnie produkowanych cygar - Familiar (Corona – R42 x 142mm), Clasicos (Cervantes - R42 x 165mm), Don Alejandro (Prominentes - R49 x 194m), Unicos (Piramides – R52 x 156mm) oraz Famosos (Hermosos No.4 – R48 x 127mm).
Próbę czasu przetrwały dwa z nich – Unicos oraz Famosos. Niezwykle dużym zainteresowaniem wśród fanów marki oraz kolekcjonerów, po dziś dzień, cieszą się jeszcze gdzieniegdzie dostępne – Vegas Robaina Don Alejandro.

Edycje Specjalne i humidory

Marka Vegas Robaina osiem razy znalazła się wśród cygar zaprezentowanych w ramach edycji regionalnych. Sześć z nich dedykowanych było europejskim dystrybutorom cygar kubańskich. Ale marka wydaje się być szczególnie popularna w Kanadzie, która dwukrotnie sięgała po cygara marki Vegas Robaina podczas tworzenia edycji na swój rynek.

Dwa specjalne cygara wyprodukowano na rynek niemiecki. Pierwsze z nich Vegas Robaina Robaina w formacie Robusto No.2 (R50 x 156mm). Wydane z okazji 15-lecia 5th Avenue w Niemczech. Drugie z nich – Vegas Robaina Famoso Ramirez w formacie Hermosos No.4 (R48 x 127mm) zamówiono na otwarcie La Casa del Habano w Hamburgu. Cygara zdobił specjalnie zaprojektowany pierścień, którego autorem był Angel Ramirez.

Prawdziwymi dziełami sztuki są humidory marki Vegas Robaina. Pierwszy został wydany z okazji 5. rocznicy marki. Każdy z 500 wyprodukowanych humidorów opatrzony jest indywidualnym numerem. Humidor Vegas Robaina 5 Aniversario wypełniony został cygarami w pięciu formatach – Clasicos, Don Alejandro, Famosos, Maestros oraz Unicos, które zdobił dedykowany pierścień. Z kolei drugi z nich został wyprodukowany z ilości zaledwie 83 sztuk. Ja pewnie się domyślacie został wydany z okazji 83 urodzin Don Alejandro Robainy. Wewnątrz znajdowały się (a każe) 83 cygara – Don Alejandro, Familiars oraz Famosos.

Cygara marki Vesgas Robaina inspirowane są historią niezwykłego człowieka. Wciąż należą do niezwykle pożądanych i trudno dostępnych. To najlepsze świadectwo ogromnego wkładu rodziny Robainów w historię cygar kubańskich.