zdjęcie autora

O Autorze

Szymon Kwiatkowski

Master of Habanos oraz finalista Habanos World Challenge 2020.

Popularne Tagi

XXIV Habano Festival
08 mar

XXIV Habano Festival

user icon Szymon Kwiatkowski

W poniedziałek 26. lutego rozpoczęła się 24. edycja Festiwalu Habanos. Przybyli na niego entuzjaści, miłośnicy cygar kubańskich z przeróżnych części świata. W tym toku świętowano nie tylko tradycje kubańskiego tytoniu ale również rocznice powstania marek Quai d’Orsay oraz Trinidad. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z tego niezwykłego wydarzenia.

Dzień I

Festiwal rozpoczął się w otwarciem targów w Hotelu Palco. To kluczowe miejsce spotkań dla biznesu związanego z cygarami. Ponad 80 firm z 11 krajów prezentowało swoje usługi i produkty. Mowa tutaj o zapalniczkach, obcinarkach, kawie ale również historycznych przedmiotach takich jak humidory, pierścienie cygarowe czy urządzenia wykorzystywane w produkcji cygara.
Jest to również miejsce, w którym odbywają się liczne konferencje, prezentacje oraz degustacje. Pierwszym wydarzeniem festiwalu była konferencja prasowa w trakcie, której wiceprezes handlowy Habanos S.A. Jorge Perez Martelli przedstawił wyniki kubańskiego przemysłu cygarowego w 2023 roku. Habanos S.A. osiągnął przychody w wysokości 721 mln USD, co stanowi 31% wzrost rok do roku. Istnieją różne powody uzasadniające ten wzrost, ale jednym z nich jest niewątpliwie zmiana cen cygar na całym świecie. Oprócz omówienia wyników finansowych Jorge Perez Martelli omówił sytuacje przemysłu tytoniowego na Kubie. Dokładnym przedstawieniem i omówieniem wyników zajmiemy się w jednym z kolejnych wpisów.
Tradycyjnie pierwszego dnia festiwalu odbywał się również konkurs Habanos World Challenge. To prawdziwe mistrzostwa dla miłośników cygar, w którym udział biorą reprezentacje dystrybutorów cygar kubańskich z całego świata. Przed finałowymi zespołami stoją trzy duże wyzwania. Pierwszym z nich jest test wiedzy na temat cygar kubańskich. Drugim blind tasting, w którym uczestnicy muszą odgadnąć format cygara, moc oraz jego nazwę. Ostatnim etapem konkursu jest prezentacja połączenia wybranego przez nich cygara wraz z kawą, herbatą lub alkoholem. Jury składający się z osób związanych z cygarami kubańskich wyłoniło dwóch finalistów pochodzących z Kanady oraz Kuwejtu
Finałem pierwszego dnia Festiwalu była kolacja, która odbyła się z okazji 30-lecia firmy Habanos S.A. Tradycyjnym miejscem pierwszego dnia festiwalu jest plaża zlokalizowana w Club Habanos, w zachodniej części Hawany. To piękna przestrzeń, która została założona w 1928 roku. Uczestnicy wydarzenia otrzymali upominki przygotowane z tej okazji. Wydarzenie odbywało się na świeżym powietrzu i to pozwoliło organizatorom na przygotowanie wielu atrakcji. Pierwsza część odbywa się zwykle przed budynkiem, na ścianach, którego wyświetlano wideo związane z obchodami. Po krótkim przemówieniu gości wydarzenia zaproszono do środka, gdzie odbywała się dalsza część wydarzenia wraz z kolejnymi atrakcjami.

Dzień II

W trakcie drugiego dnia festiwalu uczestnicy biorący udział w wydarzeniach organizowanych przez Habanos S.A. wybrali się w daleką podróż do Pinar del Rio, legendarnego regionu upraw tytoniu. My jednak wspólnie z przyjaciółmi z 5. Avenue wybraliśmy się na wycieczkę do fabryk zlokalizowanych w Hawanie. Swoją podróż rozpoczęliśmy z Parque Central i jako pierwszy punkt obraliśmy Fabrykę Partagas. Niestety nie była to ikoniczna Partagás Real Fabrica de Tabacos zlokalizowana na tyłach Capitolu. Lecz nowa fabryka Partagas znajduja się około 10 minut od centrum Hawany na rogu Calle San Carlos. W kilku piętrowym budynku odbywa się każdy etap produkcji. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomieszczenia w którym selekcjonuje się tytoń oraz usuwa się nerw główny z liści okrywowych. Ten proces nazywa się despallio. Następnie przeszliśmy do galery, w której torcedore zwijają cygara i dalej do miejsca, w którym odbywa się kontrola jakości. Niestety nie mogliśmy podglądnąć pracy osób naklejających pierścienie oraz konstruujących paczki. Ale pierwszy raz od wielu lat mogłem zobaczyć jak pracuje lektor, czyli osoba, która w dużym uproszczeniu uprzyjemnia monotonną pracę rollerów cygar.
Kolejnym przystankiem była największa fabryka cygar na Kubie – La Corona. W fabryce pracuje 310 pracowników, w tym 60 z nich zajmuje się tylko rolowaniem cygar. Dzienna produkcja wynosi między 22 000 a 23 000 cygar takich marek jak: Hoyo de Monterrey, Romeo y Julieta, Cuaba, Por Larranaga oraz San Cristobal de la Habana. Podobnie jak w fabryce Partagas na początku trafiliśmy do pomieszczenia w którym selekcjonuje się tytoń i w dalszym kroku z liści okrywowych usuwana jest nerw główny, dzieląc liść na dwie części. W dalszej części mogliśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się pracy torcedore. Galera była szczelnie wypełniona. Rollerzy wykonywali najróżniejsze formaty cygar, od najbardziej klasycznych tj. Mareva, do bardzo zaawansowanych tj. Salomones czy Laguito No.6. W ostatnim pomieszczeniu mogliśmy zobaczyć jak powstają pudełka, w które pakowane są cygara. To całkiem skomplikowany proces wymagający wprawy i precyzji.

Fabryki_cygar_Kuba

Dzień III

W środę uczestnicy ponownie spotkali się w centrum konferencyjnym, w którym odbywają się seminaria 24. Festiwalu Habano. W trakcie seminariów prelegenci szczegółowo opisali historię marki Quai d’Orsay. Od jej początków czyli cygara, które stworzono dla francuskich dyplomatów do dnia dzisiejszego, nie pomijając przy tym omówienia najważniejszych vitoli. Było to związane z obchodami 50 lecia marki, których finał miał odbyć się wieczorem.
W kolejnej części Aficionados mogli wziąć udział w degustacji trzech róznych cygar wraz z specialnie dobranymi szampanami marki Taittinger. Połączenia prezentowały się w następujący sposób: San Cristóbal de La Habana La Fuerza w połączeniu z Taittinger Brut Réserve, Quai d'Orsay No. 50 w połączeniu z Taittinger Prestige Rosé oraz Trinidad Media Luna w połączeniu z Taittinger Millésimé.
Wielki finał i obchody 50. rocznicy powstania marki Quai d’Orsay odbywały się w El Laguito Protocol Room. Uroczysta kolacja cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników Festiwalu. Tradycyjnie przy wejściu uczestnicy otrzymywali upominki zawierające akcesoria oraz nowe cygara w skórzanym etui. A w trakcie kolacji po każdym posiłku serwowano cygaro wraz z dedykowanym paringiem alkoholowym. Wieczór uprzyjemniały występy artystów -pojedynkujących się skrzypków, artystów malujących różnymi formami światła, piosenkarzy z tancerzami w tle, a nawet chór tancerzy can-can.

Dzień IV

W przedostatni dzień uczestnicy festiwalu wybrali się na wycieczkę do fabryki marki Cohiba– El Laguido. Podobnie jak we wtorek, nasz plan nieco się różnił i wspólnie z przyjaciółmi z 5. Avenue wybraliśmy się do Pinar del Rio, aby zobaczyć dwie niezwykłe farmy tytoniu – Don Alejandro Robain oraz Hector Luis Prieto. Na obydwu z nich mogliśmy zobaczyć pola tytoniu zarówno tego okrytego muślinem zwanym tapado oraz tego, który rośnie na bezpośredniej ekspozycji słońca – sun grown. Zobaczyliśmy również Casa de Tabaco, w których odbywa się suszenie i dalej pierwsza fermentacja tytoniu. Co ciekawe na rożnych wysokościach znajdował się tytoń w rożnych procesach suszenia, bowiem od kilkunastu dni odbywały się już zbiory tytoniu. Pracownicy plantacji są w stanie dokładnie określić czy konkretne liście tytoniu potrzebują jeszcze kilku dni, aby osiągnąć odpowiednią wilgotność, która kwalifikuje liście do kolejnego etapu – fermentacji. W trakcie wizyty na plantacji Vegas Robaina zostaliśmy poczęstowani obiadem, rumem oraz cygarami wykonanymi na plantacji.

Plantacje_cygar

Dzień V

Ostatni dzień festiwalu został rozpoczęty wielkim finałem konkursu Habanos World Challenge. Zasady finału są bardzo podobne do poprzedniego etapu. Jedną różnicą jest to, że zespoły walczą między sobą. Ale też znają swoje wyniki co dodatkowo zwiększa presje. Zwycięzcą tegorocznego konkursu zostali Philip Ramos oraz Aaron Ignacio, reprezentujący Kanadę.
24. edycje Festiwalu zakończyła spektakularna Gala, która odbyła się w centrum kongresowym Pabexpo, gromadząc około 1200 gości. Miłośnicy cygar z całego świata zgromadzili się tam z aby wspólnie świętować 55. rocznicę marki Trinidad. Jednej najbardziej cenionych marek cygar Habanos S.A. Z tej okazji zaprezentowano cygaro Trinidad Robuso Extra (R50 x 155 mm). Uczestnicy wydarzenia otrzymali eleganckie pudełko upominkowe z trzema cygarami wzbogaconymi o specjalne pierścienie ulokowane na stopie cygara.
Dodatkową atrakcją była prezentacja humidora Trinidad 55th anniversary Fundadores Vintage 10 zaprojektowanego przez Charaf’a Tajer’a. Humidor powstał we współpracy z marką S.T. Dupont Gala Dinner to najdłuższe wydarzenie każdej edycji festiwalu, oprócz prezentacji cygara wręczane są również nagrody Habano wyróżniając osoby, które wniosły znaczący wkład w kulturę Habano w poprzednim roku w takich dziedzinach jak: produkcja, komunikacja oraz biznes. Ogłoszono również nazwiska zwycięskiej pary konkursu Habanos World Challenge.
Finałem imprezy była tradycyjna aukcja ekskluzywnych humidorów, z której dochód przeznaczany jest na kubańską służbę zdrowia. 7 ekskluzywnych egzemplarzy reprezentujących globalne marki Habanos zostały sprzedane za łączną kwotę 17 800 000 euro. Najdroższy z nich, co raczej nie powinno być zaskoczeniem, był humidor marki Cohiba, który został sprzedany za 4 500 000 euro.

Festival_Habano

Habanos Festival to jedno z tych wydarzeń, które powinien zobaczyć każdy miłośnik cygar kubańskich. To niezwykła okazja, aby poczuć atmosferę wyjątkowego miasta, którego historia nierozerwalnie związana jest z cygarami oraz poznać Aficionados z całego świata.